سوریه از ترکیه به سازمان ملل متحد شکایت کرد
عکس آرشیوی

تهران- ایرنا- نماینده دائم دولت دمشق در سازمان ملل متحد دوشنبه شب در نامه‌ای جداگانه به دبیرکل این سازمان و رییس دوره‌ای شورای امنیت، از اقدام نیروهای نظامی خارجی از جمله نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای برای به آتش کشیدن ده‌ها هزار هکتار زمین‌های زراعی در منطقه الجزیره این کشور شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، الجعفری در این نامه که علیه کشورهای خارجی در راس آن آمریکا، انگلیس فرانسه، ترکیه و رژیم اشغالگر صهیونیستی که به صورت غیرقانونی در این کشور حضور دارند  تنظیم شده است تأکیدکرد: نیروهای اشغالگر آمریکا و ترکیه عمدا محصولات کشاورزی در سوریه را با هدف خالی کردن سبد غذایی سوری‌ها به آتش می‌کشند.

وی این اقدام [نیروهای خارجی و بیگانه] در به آتش کشیدن مزارع کشاورزی سوریه را جنایت و نماد تروریسم اقتصادی جدید در حق شهروندان سوری خواند وگروه‌های تروریستی و شبه نظامیان جدایی طلب وابسته به نیروهای متجاوز را در این مسأله دخیل دانست.

به گفته جعفری یکی دیگر از اهداف آمریکا برای به آتش کشیدن زمین‌های کشاورزی آن است که مانع از دسترسی شهروندان سوری برای استفاده از این زمین‌های وسیع شود که از اشغال گروه‌های تروریستی آزاد شده است.

نماینده سوریه در سازمان ملل  متحد افزود: بالگردهای آپاچی نیروهای اشغالگر آمریکا اخیرا به طور عمد بالن‌های آتش زا به سوی زمین‌های کشاورزی که در حال برداشت محصول بودند، هدایت کردند که بدنبال آن چندین روستا در اطراف شهر الحسکه (شرق سوریه) آتش گرفت.

الجعفری همچنین گفت: آمریکا، انگلیس، فرانسه، ترکیه و رژیم صهیونیستی از مرحله جنگ نیابتی و حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی فرامرزی و شبه نظامیان جدایی طلب به جنگ مستقیم از طریق تجاوز و اشغالگری نظامی مستقیم روی آورده‌اند.

الجعفری در بخش دیگری از سخنانش به تحریم‌های جدید واشنگتن و اتحادیه اروپا علیه کشورش پرداخت و گفت:  تحریم‌های جدید واشنگتن و اروپا در راستای سیاست تروریستی و سنتی واشنگتن برای زیرفشار قرار دادن کشورهایی است که به لحاظ سیاسی مخالف این کشور بوده و نیز  در راستای حمایت از اشغالگری اسرائیل در خاک سوریه، فلسطین و لبنان است.

شکایت سوریه از ترکیه به سازمان ملل متحد دو روز پس از آن روی می‌دهد که مدیر کشاورزی شهر الحسکه در شمال شرق سوریه از نابودی پنج هزار تُن محصول گندم و هفت هزار تُن جو در این شهر توسط تروریست‌های مورد حمایت ترکیه خبر داده بود.

خبرگزاری سانا  چهار روز پیش نیز (۶ خرداد) از انتقال محصول گندم کشاورزان مردم منطقه اشغال شده راس العین در حومه شمال استان حسکه این کشور توسط نیروهای ترکیه و تروریست های مورد حمایت آنها به داخل خاک ترکیه خبر داده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =