دفتر تسهیل گری و توسعه محلی در شهرستان آوج راه اندازی می شود

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین از صدور مجوز نخستین دفتر تسهیل گری و توسعه محلی در شهرستان آوج خبر داد.

مریم بیدخام روز دوشنبه در بازدید از کاروانسرای آوج ، این مجموعه را ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر و اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی در این شهرستان برشمرد و گفت : اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی در مناطق کمتر توسعه یافته از سیاستهای اساسی دولت در جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی است
وی افزود : کاروانسرای تاریخی شهرستان آوج قابلیت راه اندازی دفتر تسهیلگری ، بازارچه عرضه محصولات صنایع دستی منطقه و همچنین  اجرای برنامه های فرهنگی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد . 
بیدخام با بیان اینکه ارتقای کیفیت زندگی مردم در محلات کمتر توسعه یافته و بافت‌های فرسوده شهری هدف اصلی دفاتر تسهیلگری است، یادآورشد: برای فرهنگ‌سازی این امر مهم و ارائه مشاوره به مردم و راهنمایی آنان،  این دفاتر در محلات کمتر توسعه یافته مستقر خواهند شد که هدف اصلی آنها ، مشارکت هرچه بیشتر مردم در اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی است .

وی  با بیان اینکه با پیگیریهای بعمل آمده اعتبار ویژه ای از محل اعتبارات سازمان اجتماعی کشور برای فعالیت دفتر تسهیلگری آوج اختصاص یافته است افزود: این مهم حاکی از توجه جدی دولت به خدمت‌رسانی به اقشار محروم و کم‌برخوردار جامعه است که با مشارکت تشکل‌های مردم نهاد محقق خواهد شد . 
بیدخام ، راه اندازی دفتر تسهیلگری را موجب افزایش سرمایه اجتماعی و تقویت همبستگی اجتماعی در محلات و مناطق کمتر توسعه یافته دانست و اظهار امیدواری کرد که با فعالیت برنامه های فرهنگی و اجتماعی در این مناطق  شاهد  تغییرات محسوس در سطح خدمت رسانی به مردم در این مناطق باشیم.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین ، بر ضرورت مشارکت سایر دستگاهها به ویژه شهرداری در کنار تشکل‌های مردم نهاد تاکید کرد و گفت : انتظار می رود دستگاه‌های مرتبط با بهره‌گیری از اطلاعاتی که در عرصه‌های کالبدی، اجتماعی و فرهنگی مناطق کمتر توسعه یافته توسط دفاتر تسهیل گری به دست آمده است برنامه های جامعی را برای بهره مند ساختن کلیه شهروندان از خدمات رفاهی ، فرهنگی و اجتماعی تدارک ببینند.
بیدخام برگزاری دوره های آموزشی مهارتهای زندگی جهت  پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، کارگاه های آموزشی مهارتهای فرزند پروری ، توانمند سازی زنان سرپرست خانوار از طریق آموزش مشاغل خانگی،  برگزاری کارگاه های آموزشی در راستای تاب آوری اجتماعی ، انجام مسابقات ورزشی بومی و محلی با هدف افزایش نشاط اجتماعی،  اجرای برنامه های فرهنگی هنری و مذهبی در محلات را از جمله برنامه های قابل اجرا در شهرستان آوج و آبگرم برشمرد .
وی تصریح کرد : این دفاتر در امر بهبود شرایط زیست در حوزه های  اجتماعی، فرهنگی و خدمات رسانی مناطق کمتر توسعه یافته نقشی بسیار مهمی دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =