عمران‌خان با همتای ایتالیایی خود درباره تنش‌ها با هند گفت وگو کرد

اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه در تماس تلفنی با همتای ایتالیایی خود، وی را در جریان تشدید تنش‌ها میان اسلام‌آباد و دهلی‌نو قرار داد و نسبت به خشونت‌ها علیه مسلمانان در وضعیت شیوع کرونا به ویژه تحولات کشمیر ابراز نگرانی کرد.

دفتر نخست وزیری پاکستان ساعاتی پیش با صدور بیانیه‌ای گفت: «عمران‌خان» در گفت وگو با «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا، از سیاست‌های هند در قبال مسلمانان این کشور به شدت انتقاد کرد. 

در این بیانیه آمده است: نخست وزیر پاکستان از جامعه جهانی خواست تا آنچه در این بیانیه طرح هند برای سرکوب به بهانه مبارزه کووید-۱۹ عنوان شده، رد کند. 

عمران‌خان همچنین آنچه را که اقدامات هند برای تغییر ساختار جمعیتی در منطقه جامو و کشمیر خواند، محکوم کرد و افزود: سیاست‌های دهلی نو تهدید جدی برای صلح و امنیت منطقه است و این کشور ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مربوط به کشمیر و همچنین چهارمین کنوانسیون ژنو است. 

وی همچنین اقدامات دولت پاکستان برای مدیریت شیوع کرونا و مقابله همزمان با چالش سلامت و تاثیرات ویروس کووید-۱۹ بر جامعه و اقتصاد این کشور، را به اطلاع نخست وزیر ایتالیا رساند و از حمایت وی از ابتکار پاکستان درخصوص بازنگرنی در بازپرداخت بدهی‌های خارجی کشورهای در حال توسعه قدردانی کرد. 

عمران‌خان مهرماه سال گذشته در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجموع عمومی سازمان ملل در نیویورک با «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا دیدار و درخصوص تحولات کشمیر و ضرورت لغو محدودیت‌های اعمالی در این منطقه از سوی نیروهای امنیتی هند تاکید کرد. 

تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک و مرزی میان اسلام‌آباد و دهلی‌نو با گذشت بیش از ۳۰۰ روز از تصمیم دولت هند برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر، همچنان ادامه دارد و این اختلافات با اقدام روز گذشته هند برای اخراج دو کارمند سفارت پاکستان، وارد مرحله جدیدی شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =