دری‌نجف‌آبادی :اتحاد و همدلی کلید تحقق شعار جهش تولیداست

اراک- ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: اتحاد، همدلی و همبستگی مردم و مسئولان و تسهیل در ارایه خدمت به تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران کلید تحقق جهش تولید در استان و کشور است.

آیت الله «قربانعلی دری‌نجف‌آبادی » عصر دوشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی و بررسی و تدوین برنامه‌های سال جهش تولید در استان مرکزی افزود: مردم کشور و استان که در مقابله با ویروس کرونا با همدلی و همبستگی توانستند به موفقیت‌هایی دست یابند، با اتحاد و همدلی می‌توانند زمینه تحقق شعار سال، رونق تولید و افزایش درآمدهای اقتصادی را نیز در جامعه فراهم کنند.

وی ادامه داد: اسلام دارای نظام اقتصادی است و بر خلاف غرب و شرق که مالکیت اقتصاد را مربوط به عده‌ای خاص و یا دولت می‌دانند، مالکیت اقتصاد در اسلام بر اساس عدالت پیاده سازی شده‌است.

امام جمعه اراک خاطرنشان کرد: جامعه اسلامی جامعه‌ای توانمند است و با تنبلی، تن‌پروری و سستی مخالف بوده و نباید فرهنگ فقر درجامعه اسلامی ترویج شود.

آیت الله دری نجف آبادی تلاش برای افزایش اقتدار اقتصادی همانند اقتدار نظامی در کشور را از جمله مهمترین وظایف مسئولان و مردم دانست و گفت: سلامت مدیریت در کشور باید به گونه‌ای باشد که از ایجاد« سلطان خودرو » جلوگیری شود.

۹۰۰ میلیارد ریال به اتمام طرح‌های نیمه تمام استان مرکزی اختصاص یافت 

استاندار مرکزی نیز در این نشست از اختصاص ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال‌جاری برای اتمام طرح‌های نیمه تمام خبرداد و گفت: طرح‌های نیمه تمام از جمله مشکلات مردم این استان است که بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده برخی از این طرح‌ها تا بهار سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسند.

سید«علی آقازاده» با یادآوری نامگذاری سال‌جاری از سوی  رهبر معظم انقلاب به عنوان سال جهش تولید افزود: کارگروهی برای تدوین برنامه‌ها و تلاش برای تحقق شعار سال در استان تشکیل شده‌است.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری سال ۹۷ در استان مرکزی هشت و سه دهم درصد بود که در سال گذشته به هشت و یک دهم درصد کاهش یافت و این استان با نرخ بیکاری ۶ و ۹ دهم درصد در زمستان سال گذشته مقام نخست را در این زمینه در کشور به خود اختصاص داد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۵ هزار شغل شناسنامه دار سال گذشته در این استان ایجاد شد و حقوق معوق کارگران استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۷۶ درصد کاهش یافت.

آقازاده افزود: تعداد  کارگران دارای حقوق معوق استان مرکزی از پنج هزار و ۱۱۷ نفر در سال ۹۷ به یک هزار و ۱۹۷ نفر در سال گذشته کاهش یافت.

وی با یادآوری تشکیل شورای گفت و گوی بخش دولتی و بخش خصوصی در استان مرکزی گفت: تشکیل این نشست‌ها تاثیر بسزایی دررشد اقتصادی و رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی داشته‌ است.

استاندار مرکزی افزود: یک میلیارد دلار کالا سال گذشته در استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد .

آقازاده از صدور پروانه بهره برداری ۳۱۷ طرح صنعتی سال گذشته در استان مرکزی خبرداد و گفت: صدور این پروانه‌ها سه هزار و ۸۰۰ شغل در استان به همراه داشته‌است.

وی ادامه داد: ۴۷ فقره پروانه بهره برداری از معدن با اعتباری بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد ریال سال گذشته در استان مرکزی صادر شد که صدور این پروانه‌ها چهار هزار و ۷۵۰ شغل در استان به همراه دارد.

استاندار مرکزی گفت: ۴۲۱ هزار تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان سال گذشته در این استان خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۲ درصد افزایش یافته‌است.

آقازاده افزود: یک هزار و ۲۰۰ تن انواع گیاهان دارویی سال گذشته در استان استان مرکزی تولید شد که بخشی از این تولیدات به خارج از کشور صادر شده‌است.

وی ادامه داد: یک میلیارد و ۵۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی سال گذشته در استان مرکزی جذب و جلب شد که در طول ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده‌است.

اولویت‌های استان مرکزی برای تحقق شعار سال

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: افزایش بهره وری از ظرفیت‌های موجود استان، ظرفیت سازی برای بازار سرمایه، توسعه متوازن و کمک به توانمندی سازی مناطق کمتر توسعه یافته از جمله اولویت های استان برای تحقق شعار جهش تولید است.

«سعید فرخی» افزود: توسعه صادرات غیر نفتی، توانمندی سازی خوشه‌های صنعتی، توسعه و تقویت اقتصاد دانش‌بنیان، احیای واحدهای راکد و حفظ و صیانت از واحدهای آسیب دیده از دیگر اولویت‌های استان مرکزی برای تحقق شعار سال در استان است.

وی ادامه داد: بهبود فضای کسب و کار، توسعه مراودات با کشورهای همسایه، جذب سرمایه گذار خارجی، توسعه کسب و کارهای مرتبط با میراث فرهنگی، ایجاد فضای مناسب تبادل اطلاعات، مدیریت منابع دولتی و هدایت نقدینگی به واحدهای تولیدی خرد، بازسازی و نوسازی صنایع برای افزایش بهره‌وری و جلوگیری از رسوب کالاها در گمرکات از دیگر برنامه‌های استانداری مرکزی برای تحقق شعار امسال است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی از معرفی ۳۶ طرح به عنوال طرح‌های اولویت دار استان به ستاد ملی خبرداد و گفت: بهره برداری از این طرح‌ها ۹ هزار و ۴۲۹ اشتغال در استان به همراه داشته و ۲۰ هزار میلیارد ریال ارزش ناخالص ایجاد می‌کند.

فرخی افزود: ۱۳ طرح از مجموع این طرح‌ها در زمینه خدماتی و رفاهی، ۱۰ طرح با ۲ هزار و ۵۸ شغل در زمینه صنعت، پنج طرح با یک هزار و ۳۰۰ شغل در زمینه کشاورزی، چهار هزار طرح با یک هزار و ۱۴۰ شغل در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری،  سه طرح اقتصادی در زمینه شرکت‌های دانش بنیان و یک طرح در زمینه اقتصاد سلامت است.

بیش از سه هزار واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =