نماینده اردنی: بن سلمان تلاش کرد تولیت مسجد الاقصی را صاحب شود

تهران-ایرنا- یک عضو مجلس نمایندگان اردن دوشنبه شب گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تلاش کرد مقدسات فلسطین را تصاحب کرده و کنترل آن را بدست گیرد.

«طارق خوری» به شبکه خبری المیادین تاکید کرد که یک مسؤول در وزارت امورخارجه اردن به وی اطمینان داده است که  شورای اوقاف قدس با تصمیم دولت اردن و نه طرفی دیگر تشکیل می‌شود.

عضو پارلمان اردن اضافه کرد:قیمومیت اردن بر مسجد الاقصی و مقدسات قدس مسأله‌ای تاریخی است و کنارکشیدن از آن به نفع عربستان یا ترکیه کار دشواری است.

الخوری با بیان این که کشورش از زمان مخالفت با معامله قرن، امان زیر فشار قرار دارد، اما مردم اردن مخالف سازش با اشغالگران هستند، افزود: فشارهای وارده بر دولت امان به خاطر قیمومیت بر مقدسات قدس، کمتر از چیزی نیست که به معامله قرن مرتبط است.

وی تصریح کرد: وقتی مذاکرات با اسرائیل به نتیجه‌ای نرسید معلوم شد که دشمن  تنها زبان مقاومت را می‌فهمد، به همین خاطر مفهوم سازش با دشمن صهیونیستی از میان رفته است.

نماینده مجلس اردن گفت: حفاظت از قدس مسؤولیت تمام  امت اسلامی است  و این چیزی نیست که تنها به اردن، عربستان یا فلسطینی‌ها مربوط باشد.

الخوری در پایان تأکید کرد: مقدسات فلسطین را نمی‌توان با پول معامله کرد.

سخنان این نماینده اردنی پس از آن مطرح می‌شود که روزنامه صهیونیستی اسراییل هیوم (اسرائیل امروز) روز دوشنبه فاش کرد که عربستان و رژیم صهیونیستی با انجام مذاکرات مخفیانه به دنبال جایگزین کردن نماینده‌های سعودی در اداره اوقاف اسلامی مسجدالاقصی هستند.

این روزنامه گزارش داد که اسرائیل و عربستان سعودی از دسامبر ۲۰۱۹ مذاکرات مخفیانه‌ای را با وساطت آمریکا در راستای جایگزینی نماینده‌های سعودی در اداره اوقاف اسلامی مسجدالاقصی انجام داده‌اند.

اداره اوقاف اسلامی یک نهاد برای اداره امور مجموعه مسجدالاقصی است که توسط کشور اردن مدیریت می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =