نزاع  اهالی ۲ روستا در بانه ۲۰ مصدوم بر جا گذاشت
عکس آرشیوی است

سنندج - ایرنا - نزاع و درگیری اهالی ۲ روستای صد بار و سیوچ در شهرستان مرزی بانه بر سر بهره‌برداری از اراضی ملی، ۲۰ مصدوم برجا گذاشت.

نزاع و درگیری شدید بین اهالی این روستاها بر سر بهره برداری از اراضی ملی در گرفت و ۲۰ نفر مصدوم شدند که یکی از مصدومین بدلیل آسیب دیدگی شدید از ناحیه سر به بیمارستانی در سنندج اعزام شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان بانه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مصدومان این درگیری به بیمارستان صلاح الدین ایوبی انتقال یافتند.

محمد شاهویسی افزود: ۱۸ نفر از مصدومین به صورت سرپایی درمان شدند، یک نفر همچنان در بیمارستان بستری است و یک نفر نیز به علت آسیب نسبتا شدید از ناحیه سر به سنندج اعزام شد.

وی با بین اینکه حال عمومی همه مصدومان مساعد است، اظهار داشت: تعدادی از مصدومین توسط اوژانس ۱۱۵ و تعدادی توسط اطرافیان به بیمارستان منتقل شدند.

فرمانده انتظامی بانه نیز در این باره گفت: تاکنون هیچ کسی برای شکایت در خصوص این نزاع به نیروی انتظامی مراجعه نکرده و پرونده ای تشکیل نشده اگر هم نزاع پیش آمده دور از چشم پلیس بوده است.

سرهنگ رسول کرمی چگینی افزود: جلساتی در بین ماموستاییان و بزرگان دو روستا برگزار شد تا اختلافات بدون شکایت به سازش و حل و فصل ختم شود.

بخشدار مرکزی بانه نیز گفت: مراتع مشترک روستای صدبار و سیوچ یک هزار و ۱۰۰ هکتار است که ۶۵۰ هکتار به روستای سیوچ و ۴۵۰ هتکار هم به اهالی روستای سیوچ اختصاص یافته است.

نیشتمان خانی افزود: برای حل اختلافات با حضور معتمدین شهرستان جلسه ای برگزار شد که خروجی آن این بوده که ۱۵ نفر از معتمدین این ۲ روستا انتخاب و مشکلات را حل و فصل کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه روستای صدبار در بخش مرکزی و روستای سیوچ در بخش نمشیر واقع شده بخشداری‌ها تلاش دارند اختلافات با سازش ختم شود.

برخی منابع محلی گفتند اختلاف بین اهالی این ۲ روستا از سال‌ها قبل بر سر استفاده بیشتر از اراضی ملی وجود داشته و در سال ۷۰ نیز برای رفع اختلافات جلساتی برگزار و رای گیری بعمل آمد که اهالی روستای صدبار به نتایج معترض بودند لذا مردم این روستا مطابق عرف همچنان از کل مراتع منطقه استفاده می‌کنند.

بخشی از مراتع در بین این ۲ روستا مشترک است که هر ساله دامداران روستای صدبار از این منطقه علوفه برداشت می‌کنند، امسال دامداران سیوچ از این منطقه علوفه برداشت کردند و دام‌های خود را برای چرا به این منطقه بردند.

نزاع و درگیری ابتدا بین ۲ چوپان اهل روستای سیوچ و صدبار رخ داد و سپس باعث درگیری بین اهالی روستاها شد.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =