امام جمعه بیرجند: کرونا خودباوری را آشکار کرد

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: کرونا با همه مشکلات و خطراتی که داشت یکسری مسایل را خیلی خوب آشکار کرد و آن موضوع خودباوری است.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز دوشنبه در دیدار با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه ویروس کرونا هم مانند بسیار از ممکن‌ها نه خیر محض و نه شر محض است و مثل سکه دارای ۲ رو است، افزود: کرونا با همه مشکلات و خطراتی که داشت یکسری مسایل را خیلی خوب رو کرد که آن موضوع خودباوری است.

وی اظهار داشت: در موضوع کرونا ما در جامعه‌ای قرار داریم که به واسطه تحریم‌های ۴۰ ساله این گونه تصور می‌شد که باید زود شکست می‌خوردیم اما در واقعیت بسیاری از کشورهای پرادعا خیلی زود شکست خوردند و در مجموع کرونا پرده‌برداری‌های زیادی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی ادامه داد: کشورهای غربی همان ابتدای که کرونا شیوع پیدا کرد برای گرفتن اسلحه به صف شدند چرا که اذعان داشتند که غنای فرهنگ آنان این است که فردا باید با هم بجنگند، آنان حتی امکانات بهداشتی و درمانی را از هم به سرقت بردند.

وی بیان کرد: اما در موضوع کرونا مردم و مسوولان کشور ما با هم بسیجی تشکیل دادند به دنبال آمار و ارقام مردم محروم بودند که حماسه‌ای بی‌نظیری از ایثار، خدمت، انسانیت و کرامت را به نمایش گذاشتند.

امام جمعه بیرجند خطاب به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: از دیدار با حضرتعالی که از نظر جایگاه شخصی انسان دوست داشتنی هستید و از نظر جایگاه شخصیتی هم استارت رشد جوانان و نخبگان جامعه به دست شما افتاده است، بسیار خوشحال شدم.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با تاکید براینکه باید اعتراف کنیم که در مقطعی از تاریخ مسیر را اشتباه رفته‌ایم، اضافه کرد: در همین راستا دکتر شریعتی هم می‌گوید که دانشگاه‌های ما رو به غرب و پشت به مردم باز شده است، جامعه اسلامی و ایرانی ما با شرایط، سابقه و تجربه تلخ و شیرین که داشته به این نتیجه رسیده که باید به گذشته خود برگردیم.

وی بیان کرد: اینکه حضرتعالی نسبت به سنوات گذشته با دید تخصصی از وضعیت خراسان جنوبی خوشحال هستید این مایه خوشحالی است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی ضمن بزرگداشت مناسبت‌های ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه هم گفت: رهبری امام راحل و اصحاب ۱۵ خرداد برنامه‌ها ما را این‌گونه رقم زد و فهمیدم که بیگانگان ما را به کجا می‌بردند.

وی با بیان اینکه ما هنوز درگیر پنجه‌های استعمار هستیم، بیان کرد: اقتضای جامعه ما این است که باید ما دیگر از بیگانگان چشم می‌پوشیدم اما هنوز گرفتارهایی است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با تاکید براینکه باید دانشگاه‌های ما هویت اصلی خود مبنی بر حل مشکلات مردم را به خوبی انجام دهند، اضافه کرد: حل مشکلات مردم افتخار بزرگی است که باید بیش از پیش به آن توجه شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با تاکید براینکه مسایل اخیر خیلی راه ما را هموار کرد که مایه خوشبختی است افزود: نخبه‌ها و نخبه‌پرورها ما همانند سرنشینان یک خودرو و هواپیما هستند که اگر راه اصلی را بروند همه در مسیر آنان حرکت خواهند کرد و وقتی هم نخبگان ما درست فکر و عمل کنند باعث تعالی و پیشرفت همه جامعه ما خواهد شد.

وی ادامه داد: نخبه‌ها ما علاوه بر پیشرفت بر محور فنی و دانش بنیان باید دارای اندیشه اسلامی باشند تا به پیشرفت و درد مشکلات مردم برسند.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: آنهایی که بی رحمی می‌کنند در فضای مجازی و حقیقی و مدیریتی جوانان ما را گمراه می‌کنند باید بعد از رسوایی‌های غرب دیگر دست از غرب بردارند، آنچه برای جامعه بشری مهم است عدالت است که در جامعه غرب مشاهده نمی‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: مردم غرب تشنه عدالت هستند و مردم آمریکا در کشور خودشان پرچم کشورمان را آتش می‌زنند چرا که به دنبال حقوق خود هستند.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک خام فروشی  محصولات را نداشته‌ باشیم و از ظرفیت مردم و منابع خدادادی حداکثر استفاده را برای نسل آینده و بشر داشته باشیم.