۱۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۲
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83807619
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش چهار میلیارد دلاری درآمد نفتی عراق طی چهار ماه

بغداد - ایرنا - وزارت نفت عراق اعلام کرد که این کشور طی ماه گذشته میلادی (مه) حدود ۲ میلیارد و ۹۱ میلیون دلار درآمد نفتی داشته است؛ این در حالی است که درآمد نفتی عراق در ماه ژانویه (چهار ماه قبل از آن) ۶ میلیارد و ۱۶۳ میلیون دلار بوده است.

شرکت بازاریابی و فروش نفت موسوم به «سومو» وابسته به وزارت نفت عراق روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که درآمدهای عراق از فروش نفت در ماه مه گذشته ۲ میلیارد و ۹۱ میلیون و ۸۱۱ هزار دلار بوده است.

این شرکت اضافه کرده است که عراق در طول این مدت ۹۹ میلیون و ۵۸۵ هزار و ۲۸۳ بشکه نفت خام صادر کرده که معادل بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز است.

این درحالی است که این شرکت در ماه مه سال گذشته (۲۰۱۹) معادل بیش از ۱۱۰ میلیون بشکه به ارزش درآمدی بیش از هفت میلیارد و ۳۲۹ میلیون دلار صادر کرده بود.

در حالی که میانگین هر بشکه نفت در مدت مشابه سال گذشته ۶۱.۱۹۰ دلار بود در ماه مه امسال با کاهش کم سابقه ناشی از کاهش جهانی قیمت نفت معادل ۲۱ دلار بوده است.

 درآمدهای نفتی عراق در طول پنج ماه گذشته در نتیجه کاهش جهانی قیمت های نفت، روند نزولی داشته است.

طبق این آمارها، درآمدهای نفت عراق در ماه ژانویه شش میلیارد و ۱۶۳ میلیون، ماه فوریه پنج میلیارد و ۵۳ میلیون دلار، ماه مارس دو میلیارد و ۹۸۹ میلیون دلار و ماه آوریل یک میلیارد و ۴۲۳ میلیون دلار بوده است. 

بسیاری از کارشناسان اقتصادی در عراق از تبعات کاهش شدید قیمت های جهانی نفت بر اوضاع اقتصادی کشورشان ابراز نگرانی کرده و دولت «مصطفی الکاظمی» اخیرا ناچار شده در برابر این بحران اقتصادی، تدابیر ریاضتی از جمله کاهش حقوق کارکنان دولتی را در پیش گیرد که با اعتراضاتی در داخل عراق مواجه شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =