۱۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83807564
۰ نفر

برچسب‌ها

زمان تشییع حسن توفیق مشخص شد

تهران- ایرنا- آیین تشییع پیکر حسن توفیق صبح فردا سه‌شنبه 13 خرداد برگزار خواهد شد.

هادی حیدری، کارتونیست و از دوستان نزدیک خانواده توفیق در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: مراسم تشییع و تدفین پیکر حسن توفیق، فردا سه‌شنبه، ساعت 10 صبح برگزار خواهد شد.

بنا به گفته او، توفیق در قطعه نام‌آوران بهشت زهرای تهران به خاک سپرده می‌شود.

حیدری با بیان این که به دلیل شرایط همه‌گیری بیماری، مراسم تنها با حضور اعضای خانواده و دوستان نزدیک برگزار می‌شود، اعلام کرد: پس از عادی شدن شرایط برنامه‌هایی به یادبود توفیق برگزار خواهد شد که علاقه‌مندان می‌توانند در آن شرکت کنند.    

حسن توفیق برادر ارشد حسین و عباس (از نوه‌های خواهری حسین‌خان توفیق، بنیان‌گذار روزنامه توفیق در سال ١٣٠١)، متولد ١١ اسفندماه ١٣٠۴، در دبستان دارالفنون تا اخذ دیپلم متوسطه تحصیل کرد. سپس به دانشگاه تهران راه یافت و در رشته حقوق قضایی فارغ‌التحصیل شد. کارمند وزارت دارایی بود و مدتی در دانشگاه ملی (شهید بهشتی فعلی) درس می‌داد.

حسن توفیق، از دوران محمدعلی توفیق (١٣٢٢)، رسما به جمع طنزپردازان توفیق پیوست. از همان ابتدا نیز قدرت مدیریت خودش را نشان داد و پس از برکناری سردبیران چپ‌گرا و متمایل به حزب توده، سردبیری توفیق را با همراهی برادرانش برعهده گرفت، اغلب کاریکاتورهای روی جلد توفیق در دوره دوم و سوم، کار اوست.

او در ابتدا با راهنمایی و همکاری روح‌الله داوری، از کاریکاتوریست‌های متأخر توفیق، و سپس به‌صورت مستقل شروع به خلق آثار ماندگارش در هفته‌نامه می‌کند.

برگزاری اولین دوره کلاس‌های آموزشی کاریکاتور در ایران و سازمان‌دهی کردن تیم کاریکاتور توفیق، از نوآوری‌های حسن توفیق است. از ابتکارات متعدد حسن توفیق، تغییر امضای کنایه‌آمیز روی جلدش از حسن توفیق به اسداله توفیق در شوخی با جدال‌های هرروزه کاشانی و مصدق درخصوص ملی شدن نفت بود که بازخورد بسیار زیادی در محافل سیاسی داشت و سبب واکنش‌های مصدق شد.

پس از توقیف توفیق (تیرماه ١٣۵٠)، حسن و برادرانش بسیار کوشیدند تا راه گریزی برای انتشار مجدد بیابند، اما تلاش‌شان در عین حقانیت‌شان اثربخش نبود و توفیق، قربانی سیاست‌های تلخ حاکمیتی شد. او مدتی در ایران بود و سپس همراه خانواده راهی امریکا شد و پس از چندی مجددا به ایران بازگشت.

حسن توفیق عصر یک‌شنبه یازدهم فروردین در اثر ایست قلبی درگذشت. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =