بهره‌برداری از نیروگاه زباله‌سوز نوشهر در انتظار مسئولان ملی

ساری - ایرنا - نیروگاه زباله‌سوز نوشهر که پس از ۹ سال با تامین اعتبار در دوره دولت تدبیر و امید تکمیل شده است اکنون به مرحله بهره‌برداری آزمایشی رسیده و برای که افتتاح رسمی در انتظار سفر مسئولان ملی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  طرح ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر با هدف فراوری ۲۰۰ تن زباله های تولیدی شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت و تولید حدود سه مگاوات برق در ساعت در سال ۱۳۹۰ در زمینی به گستره حدود ۲ هکتار در منطقه "پلنگ چال" نوشهر کلنگ زنی شد و بنا به وعده مسئولان وقت قرار بود حداکثر طی ۲ سال به بهره برداری برسد.
حال پس از گذشت حدود ۹ سال این پروژه زیست محیطی با اعتبار حدود یک هزار میلیارد ریالی به اتمام رسید و مسئولان استانی به دنبال افتتاح این پروژه با حضور رییس جمهوری و یا وزیر کشور هستند تا گره کور نیروگاه زباله سوز استان مازندران پس از حدود یک دهه باز شود.
نیروگاه زباله سوز نوشهر و ساری ۲ پروژه بزرگ زیست محیطی در حوزه فراوری زباله در استان مازندران است که در دولت تدبیر و امید به صورت جدی پیگیری و تامین اعتبار شد و پروژه نوشهر آماده افتتاح و نیروگاه ساری نیز با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست که پیش بینی می شود پیش از اتمام دوره هشت ساله دولت تدبیر و امید به بهره برداری برسد.
تاکنون برای ساخت نیروگاه زباله سوز شهر ساری با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن در روز حدود ۸۶۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شد و برای تکمیل نیز حدود ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که طبق اظهارات مسئولان استانی این پروژه مشکل اعتباری ندارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران در باره وضعیت نیروگاه زباله سوز نوشهر به خبرنگار ایرنا گفت : نیروگاه زباله سوز شهرستان نوشهر باظرفیت حدود ۲۰۰ هزار تن از لحاظ فیزیکی و تجهیزاتی تکمیل و آماده بهره برداری است و فعالیت آزمایشی خود را نیز شروع کرد.
مهدی زارجویان افزود : مرحله اول آزمایشی این نیروگاه پشت سر گذاشته شد و برای تولید انرژی و برق نیاز به فعالیت حدود دو تا سه ماهه دارد که بتواند این مرحله را نیز پشت سر بگذارد و افتتاح این پروژه بزرگ زیست محیطی استان مازندران با حضور یکی از مسئولان ملی انجام خواهد شد.
وی گفت : انتظار می رود افتتاح این پروژه ولو به صورت ویدئو کنفرانسی از سوی رییس جمهوری انجام شود و رایزنی ها از سوی مدیریت ارشد استان مازندران در حال انجام است و چنانچه به هر دلیلی این کار انجام نشود، این پروژه از سوی وزیرکشور و یا یکی دیگر از مسئولان ملی به بهره برداری می رسد.
معاون استاندار مازندران افزود : نیروگاه زباله سوز شهر ساری نیز از سال گذشته با پیگیری استاندار مازندران و تامین به موقع اعتبار با سرعت در حال اجراست و در سال جاری به دلیل اختلاف بین شهرداری و پیمانکار تا حدودی اجرای این پروژه کند شده بود ولی در شرایط فعلی با رفع اختلاف با سرعت در حال انجام است.
رازجویان اظهار داشت : پروژه نیروگاه زباله سوز شهر ساری مشکلی اعتباری ندارد و به طور میانگین با حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست.
بر اساس آمار روزانه سه هزار تن زباله در مازندران تولید می شود که با افتتاح ۲ نیروگاه زباله سوز ساری و نوشهر حدود ۳۰ درصد از این زباله ها تبدیل به انرژی خواهد شد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =