۱۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۸
کد خبرنگار: 1785
کد خبر: 83807495
۰ نفر

برچسب‌ها

سازمان بهزیستی بخشنامه ملاقات گروه هدف و خانواده را ابلاغ کرد

تهران - ایرنا - کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر سازمان بهزیستی کشور، بخشنامه پذیرش مجدد گروه هدف ترخیص موقت و شرایط ملاقات گروه هدف و خانواده را به همه مدیران کل استانی بهزیستی ابلاغ کرد.

به گزارش روز دوشنبه سازمان بهزیستی کشور، متن بخشنامه به این شرح است: نظر به اینکه بر اساس الگوی علمی ارزیابی خطر از سوی وزارت بهـداشت، درمان و آموزش پزشــکی، مراکز شـبانه روزی توانبخشـی با ضریب ریسک بالا، مکان های پرخطر در انتقال ویروس کوویـد ۱۹ تلقی شده اند، بنابراین اسـتمرار پیاده سازی کامل و دقیق دسـتورالعمل ها و بخشنامه های ابلاغ شـده توسط وزارت بهـداشت و سازمان بهزیستی لازم الاجرا و مبتنی بر مسـئولیت اجتماعی ضـروری است.
به طوری که عوارض احتمالی مترتب بر شکسـتن قرنطینه در مراکز، باعث لطمات جبران ناپـذیر به سلامت گروه هـدف مقیم و کارکنان خواهد شد و ممکن است متاثر از نتایج امر، واجد مسئولیت قانونی و کیفری هم باشد.
در این بخشنامه آمده است: به منظور به حداقل رساندن خطر سرایت بیماری و بالا بردن ضریب سلامت خدمت گیرندگان و کارکنان مراکز شبانه روزی همچنین حفظ امنیت سلامت و بهداشت روان خانواده های آنان، پذیرش مجدد گروه هدف ترخیص شده از سوی مراکز به علت شـیوع بیماری کووید ۱۹ صرفًا در مناطق سفید و زرد و همچنین ملاقات گروه هدف و خانواده مشروط به رعایت مفاد ذیل، از تاریخ ایلاغ این بخشنامه بلامانع است.
شرایط پذیرش مجدد گروه هدف ترخیص شده در مناطق سفید و زرد به این گونه است که پذیرش گروه هدف به صورت تدریجی و با توجه به تعداد تخت موجود در بخش قرنطینه و رعایت فاصله استاندارد است.
همچنین انجام آزمایش تشخیصی(pcr) توسط خانواده گروه هدف و اخذ نتیجه منفی در صورتیکه بر اساس تائید مددکار اجتماعی، خانواده بضاعت پرداخت هزینه آزمایش مذکور را ندارد در اولویت پوشـش کمک موردی یا کمک هزینه درمان از سوی استان قرار گیرد.
این گزارش افزوده است: گذراندن دو هفته قرنطینه در بدو ورود در اتاق جداگانه با رعایت کامل استانداردهای احتیاطی و دستورالعمل های تخصصی سازمان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  و حصول اطمینان کامل  از عدم ابتلا و یا علایم احتمالی بیماری کووید۱۹ جهت ورود به بخشهای اقامتی لازم است.
مستند سازی کامل اقدامات
پـذیرش گروه هـدف جدید به اسـتثنای افراد مجهول الهویه و فاقد سـرپرست موثر دارای دسـتور قضائی و افراد دارای تائیدیه گزارش مددکاری مبنی بر عدم وجود سرپرست، همچنان ممنوع است.
شرایط ملاقات گروه هدف و خانواده نیز به شیوه مجازی همچنان تاکید می شود در صورت ضرورت ملاقات حضوری گروه هدف و خانواده، رعایت نکات بهداشتی الزامی است.
تب سنجی فرد ملاقات کننده در بدو ورود و نداشتن هرگونه علایم احتمالی بیماری ضروری است.
ملاقات باید در فضای غیر اقامتی در اتاق ویژه ملاقات یا فضای باز با رعایت عدم تماس و ارتباط فیزیکی انجام شود.
همچنین باید  با تعبیه طلق شـفاف بین ملاقات شونده و ملاقات کننـده، فضای ایمن ایجاد شود. در فضای ایمن تجهیزات حفاظتی ماسک، دسـتکش و پاپوش برای ملاقات کننده کفایت می کند.
در صورت عدم امکان ایجاد فضای ایمن با تعبیه طلق، ملاقات حضوری باید منوط به پوشش کامل شامل ماسک، گان سربند، پاپوش، شیلد و دسـتکش استاندارد با رعایت فاصـله اسـتاندارد صورت پذیرد تا ضـمن رعایت نکات بهداشتی و حفظ امنیت سلامت ملاقات شونده، کارکنان و افراد ملاقات کننده نیز دچار مخاطره نشوند.
در اتاق ملاقات باید افراد بصورت نوبتی ورود نموده تا از هرگونه تجمع احتمالی جلوگیری شود و مدت زمان ملاقات با توجه به حضور تعداد خانواده های متقاضی محاسبه و محدود شود.
در مواردی که فرد تخت گرا بوده و امکان انتقال به اتاق ملاقات وجود نداشته باشد، می بایست با رعایت موارد بند ۳ و ۴ ملاقات صورت پذیرد.
نظارت بر حسن اجرای مفاد بخشنامه به عهده مدیر کل بهزیستی استان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =