شبکه خادمان عتبات عالیات در قزوین راه اندازی می‌شود

قزوین – ایرنا- رییس ستاد عتبات و عالیات استان قزوین از راه اندازی شبکه خادمان حسینی با حضور چهار هزار نفر از خیرین و معتمدین این استان به منظور اطلاع رسانی از خدمات و جذب کمک‌های مردمی در نیمه اول امسال خبر داد.

حامد کبودوند روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه‌های این استان با بیان اینکه این ستاد یک نهاد مردم است ، افزود: ستاد عتبات استان قزوین نسبت به جمع‌آوری نذورات مردم برای توسعه حرم‌های اهل بیت (ع) ، اعزام خادمین و متخصصین برای بازسازی و مرمت و هماهنگی برای برنامه‌ریزی اربعین حسینی ماموریت ویژه دارد.

وی اظهار داشت: طرح‌های عمرانی ستاد بازسازی عتبات عالیات در عراق شامل صحن حرم زینب(س) ، صحن حرم حضرت فاطمه (س) ، بازسازی و تعمیرات حرم امام حسین (ع) ، توسعه حرمین امامین جوادین (ع) در کاظمین، توسعه حرمین امامین عسگریین (ع) در سامرا  و بازسازی ایوان باب المراد در کاظمین و توسعه و بازسازی حرم دو طفلان مسلم بن عقیل (ع)  در شهر مسیب است.

این مسوول تصریح کرد: استان قزوین به صورت مشارکتی در این طرح‌ها با ستاد عتبات عالیات همکاری دارد و همچنین به صورت مجزا در شهر مسیب طرح توسعه و نوسازی حرم طفلان مسلم را از سال گذشته آغاز و تا ۱۰ سال آینده در دستور کار دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تعهد ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین بود که خوشبختانه با همت مردم  بیش از میزان تعهد محقق شد و امسال نیز بیش از ۶ میلیارد تومان تعهد این ستاد است.

کبودوند خاطرنشان کرد: نذورات جمع آوری شده شامل نذورات خرد و کلان بوده و وجوهاتی با مبالغ پایین تا اهدای زمین‌هایی با ارزش میلیاردی را شامل می‌شود که سال گذشته پنج قطعه زمین توسط خیرین قزوینی اهدا شده و هنوز ارزش گذاری ریالی آن انجام نشده است.

رییس ستاد عتبات عالیات استان قزوین گفت: کلیه هزینه‌های ساخت و بازسازی عتبات به همت خیرین و مردم جمع آوری می‌شود و هیچ بودجه‌ای توسط بیت‌المال و منابع دولتی در اختیار ستاد قرار نمی‌گیرد.

وی با اشاره به فعالیت بیش از یک دهه اخیر ستاد عتبات و عالیات استان قزوین در کربلا  افزود : طی این مدت ریالی از نذورات مردم برای عتبات به بیراهه نرفته و هر آنچه از طرف مردم اهدا شده به جای نیت موقوفات هزینه شده است.

کبودوند یادآورشد: برخی افراد سودجو در قالب کمک‌های مردمی؛ مردم را فریب می‌دهند این در حالی است که لازم است کمک‌ها برای نذورات صرفا از طریق شماره حساب‌های اعلام شده از سوی ستاد عتبات عالیات انجام شود و مردم برای کمک‌های خود از طریق شماره‌های اعلام شده ستاد اقدام کنند.

این مسوول  از اجرای طرح شهید سردار قاسم سلیمانی با عنوان هر ایرانی پنج هزار تومان برای تکمیل و بازسازی صحن حضرت زینب (س) در سالجاری خبر داد و گفت: با اجرای این طرح می‌توان کارهای نیمه تمام در تکمیل اماکن مذهبی را به اتمام رساند.

کبودوند تاکید کرد: دو مجموعه ستاد بازسازی عتبات عالیات و ستادمردمی اربعین استان قزوین در سالجاری همانند سال گذشته در کنار یکدیگر فعالیت‌های اربعین را دنبال می‌کنند .

وی با بیان اینکه ستاد مردمی اربعین یک مجموعه مردم نهاد بوده و یکی از ستادهای فعال در این استان است، افزود: سال گذشته ۸۶ موکب در سطح استان ثبت نام کردند و که به صورت گروهی ۴۶ موکب به زائران حسینی خدمات ارایه کردند.

این مسوول با اشاره به  آغاز ثبت نام موکب داران حسینی ویژه اربعین تصریح کرد: مطابق دستورالعمل کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی کشور، متقاضیان راه‌اندازی موکب در استان قزوین می‌توانند با مراجعه به سامانه موکب داران به آدرس الکترونیکی www.mokeb.trii.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

کبودوند اضافه کرد: متقاضیانی که درخواست راه اندازی موکب جدید دارند بعد از مراجعه به سامانه و بارگزاری اطلاعات خود در راستای ادامه روند صدور مجوز و صحت اطلاعات بارگزاری شده بر روی سامانه موکب داران باید حتما به صورت حضوری به کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی استان مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر موکب شامل  سه نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی‌البدل تشکیل شده است.

کبودوند افزود: متقاضیان ثبت موکب جدید به کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان‌ها تابعه استان خود مراجعه و طبق سال‌های گذشته نسبت به ثبت نام و دریافت مجوز اقدام کنند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =