روایت عضو مجلس خبرگان از انتخاب حضرت‌آیت الله خامنه‌ای به رهبری

تهران- ایرنا- عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به توصیه‌ها و اشارات حضرت امام(ره) ‌در انتخاب آیت الله خامنه‌ای به رهبری گفت: اگر اشارات و توصیه‌های امام نبود هم شایسته‌تر از آقای خامنه ای برای انتخاب نداشتیم اما آن توصیه‌ها موجب تسریع در انتخاب و کثرت آرا شد.

به گزارش ایرنا آیت الله «محسن مجتهدی شبستری» روز دوشنبه در نشست تبیین تاریخی ابعاد انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری و رونمایی از کتاب "سند انتخاب" در محل کتابخانه عمومی پارک شهر با اشاره به برگزاری نخستین مجلس خبرگان بعد رحلت امام خمینی (ره)، اظهار کرد: راجع با ولایت فقیه مطالب بسیاری خصوصا در کتاب ولایت فقیه امام راحل بیان شده است؛ حاکمیت ولایت فقیه در زمان غیبت یکی از بدیهیات عقلی است و اگر در میان فقهای قدیم مطلبی در این زمینه وجود ندارد به این دلیل است که احتمال نمی‌دادند خلافت سلاطین پایان یابد.

وی با استناد به خطبه ۱۷۳ نهج البلاغه گفت: در این خطبه آمده که ای مردم بدرستی که سزاوارترین مردم به این امر (خلافت) نیرومندترین فرد به مساله حکومت، اسلام شناس تمام عیار است. روایت آیت 

عضو پنج دوره مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اواخر دوره اول خبرگان رهبری شام ۱۳ خرداد از دبیرخانه خبرگان زنگ زدند که صبح فردا ساعت ۹ جلسه تشکیل می شود و آن خبر فاجعه و غم بار رحلت امام راحل را گفتند، از این هم نگران بودیم که رهبر نظام و انقلاب چه کسی خواهد شد که یاد جمله امام(ره) از آقای خامنه ای افتادم و بارقه امید در ذهنم شکل گرفت.

وی اضافه کرد: طبق وصیت امام بنا بود وصیت نامه از سوی فرزندشان حاج احمد آقا یا رییس جمهور و رییس قوه قضائیه قرائت شود که حاج احمد آقا نبود و رییس جمهور وقت این کار را انجام داد و تا ظهر طول کشید بعد از آن موضوع استعفای آقای منتظری در مجلس مطرح و بررسی شد و سپس انتخاب رهبر بعدی مورد بحث قرار گرفت.

آیت الله مجتهد شبستری گفت: در این جلسه نخست بحث انتخاب شورایی مطرح شد که پس از بررسی رای نیاورد و بعد رهبری فردی بررسی شد و رای آورد. چند نفر برای رهبری فردی از جمله آیت الله گلپایگانی مطرح شدند و آقای هاشمی رفسنجانی سه مورد نقل قول از امام داشتند که ایشان اشاراتی به آقای خامنه ای کردند.

وی افزود: آقای هاشمی رفسنجانی گفته بود پس از عزل (آیت الله) منتظری در یک جلسه که من و سران قوا آنجا بودیم، عرض کردیم با عزل منتظری کسی را برای رهبری نداریم که امام گفتند آقای خامنه‌ای؛ یک بار هم در یک جلسه خصوصی با امام دوباره این مساله را مطرح کردم و ایشان گفتند با وجود سید علی غصه ای نیست. یک بار هم حاج احمد آقا نقل کرد وقتی آقای خامنه‌ای به کره جنوبی رفت و رییس جمهور کره جنوبی هم در نشستی بود که ایشان سخنرانی کردند خطاب به امام گفتم آقای خامنه ای خوب جا افتاده و امام پاسخ دادند ایشان شایستگی رهبری دارند.

مجتهدی شبستر خاطرنشان کرد: اگر این اشارات امام هم نبود مجلس خبرگان غیر از آیت الله خامنه ای به شخص دیگری برای انتخاب رهبری نمی رسید و از ایشان شایسته تر نداشتیم و نداریم.

 عضو  ۵ دوره خبرگان رهبری اظهار کرد: مستکبران با دنبال این بودند و دقیقه شماری می‌کردند تا پس از فوت امام انقلاب و نظام از بین برود اما تیر همه آنان به ویژه براندازان نظام به سنگ خورد و در کمتر از ۲۴ ساعت از رحلت امام، رهبر انقلاب تعیین شد.

آیت الله مجتهدی شبستری با برشماری خصوصیات رهبر انقلاب گفت: امروز شایستگی رهبر معظم انقلاب را نه تنها در داخل بلکه خارج هم ملاحظه می‌کنیم و غیر مسلمان‌ها هم با آن اعتراف دارند. از کوفی عنان دبیر کل اسبق سازمان ملل در جراید چنین نقل شده که با سیاستمداران زیادی ملاقات کردم اما در دیدار با آقای خامنه‌ای نظیر ایشان را در میان سیاستمداران جهان ندیده‌ام.

وی اضافه کرد: ایشان در همه ابعاد سخنران و سیاستمدار قابل توجهی هستند و اگر در باب اقتصاد به موضوع اقتصاد مقاومتی که مطرح کردند عمل کنیم بی‌نیاز از بیگانگان خواهیم بود. در زمینه روابط بین الملل هم اگر به سخنان ایشان در برجام توجه می‌شد و اینکه به آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد امروز این پشیمانی به بار نمی‌آمد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =