وقوع ۱۲ حادثه آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان تهران

تهران- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران اعلام کرد: امسال ۱۲ حادثه آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان داشتیم که ۱۳۱ هکتار از این عرصه‌ها دچار خسارت شد.

«سرهنگ علی اسدی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امسال ۱۲ مورد آتش سوزی در بوستان ها، عرصه های جنگلی و سایر عرصه های طبیعی استان تهران روی داد که طبق بررسی های انجام شده ۹۵ درصد این حوادث بدلیل عامل انسانی بود.

وی افزود: بدلیل بارندگی مناسب و اینکه ویروس کرونا در فصل بهار مردم را خانه نشین کرد اکثر مراتع از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار هستند که البته برگ های سوزنی درختان با افزایش دما دچار آتش سوزی می شوند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران ادامه داد: حضور مردم در بوستان ها و عرصه های طبیعی افزایش یافته که از مردم می خواهیم از روشن کردن آتش در این عرصه ها خودداری کنند.

وی تصریح کرد: زمانی که مردم برای پخت و گرم کردن غذا آتش روشن می کنند این اقدام می تواند یک تهدید جدی برای مراتع و عرصه های طبیعی باشد که با وزش باد و همچنین گرمای هوا می تواند موجب آتش سوزی گسترده در این عرصه ها باشد.

با کمبود امکانات مواجه هستیم

وی یکی از مشکلات این یگان را کمبود امکانات اعلام کرد و گفت: بیشتر حوادث آتش سوزی در مناطق کوهستانی و غیرقابل عبور انجام می شود که در این سال های اخیر امکانات مناسبی برای مقابله با حوادث آتش سوزی در این عرصه ها به یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران اختصاص نیافته است.

سرهنگ اسدی با اشاره به حادثه آتش سوزی شب گذشته در بوستان ولایت تهران نیز گفت: با حضور به موقع آتش نشانان و عوامل یگان حفاظت منابع طبیعی این حادثه در کمترین زمان ممکن مهار شد.

به گفته وی، اطلاع رسانی و اقدام به موقع عوامل عملیاتی می تواند در کاهش خسارات این حوادث کمک کند به همین منظور از مردم می خواهیم در صورت مشاهده هر گونه آتش سوزی در بوستان ها و عرصه های طبیعی بصورت شبانه روزی با شماره ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران و همچنین شماره ۱۳۹ اداره کل منابع طبیعی استان تهران اطلاع دهند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران خاطرنشان کرد: در راستای حفاظت از عرصه های طبیعی این استان نسبت به استقرار اکیپ های چهار نفره در عرصه های شمال شرق تهران در منطقه سوهانک اقدام کردیم و در سایر نقاط و شهرستان های استان تهران نیز تیم های یگان حفاظت منابع طبیعی بصورت شبانه روزی در آماده باش کامل بسر می برند.

یگان حفاظت از منابع طبیعی بر مبنای اصول ۴۵ و ۵۰ قانون اساسی و ماده ۱۷۹ قانون برنامه سوم توسعه که در ماده ۱۲۹ برنامه چهارم تنفیذ شده با پیشنهاد سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور و با تصویب ستاد کل نیروهای مسلح از اواخر سال ۱۳۸۴ رسماً تشکیل شد.

بر همین اساس در استان تهران نیز در اواخر سال ۱۳۸۵ یگان حفاظت با کمترین فعالیت خود را آغاز کرد و به سرعت در کلیه شهرستانها راه اندازی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =