کشاورزان کم‌مصرف از برق رایگان بهره‌مند می‌شوند

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: مشترکان بخش کشاورزی که در ساعات پیک بار تابستان برای کاهش مصرف انرژی با این شرکت همکاری کنند، برق آنان براساس میزان صرفه‌جویی رایگان محاسبه می‌شود.

هیوا لهونیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این امتیاز شامل مشترکانی می‌شود که در روزهای پیک بار تابستان ( ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور) ساعت ۱۳ تا ۱۷ عصر چاه‌های آب خود را خاموش کنند.

وی اضافه کرد: براساس بخشنامه وزارت نیرو، کشاورزان در صورت عقد قرارداد با شرکت‌های توزیع نیرو و خاموش کردن چاه در ساعات پیک مصرف، علاوه بر مزایای برق رایگان در دیگر ساعات شبانه‌روز،  براساس میزان صرفه‌جویی در مصرف انرژی، پاداش نقدی نیز دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان یادآور شد: آن دسته از مشترکان کشاورزی که در طول هفت روز (متوالی و غیرمتوالی) در فاصله زمانی یک ماه هیچگونه مصرفی نداشته باشند، هزینه برق مصرفی مابقی روزهای ماه (یعنی ۲۴ روز) به صورت رایگان محاسبه می‌شود.

لهونیان با بیان اینکه چاه‌های آب کشاورزی، سهم قابل توجهی در مصرف انرژی برق و شکل‌گیری پیک بار استان دارند، افزود: پارسال در بخش کشاورزی بیش از ۲ هزار تفاهم‌نامه با مشترکان منعقد شد که یک هزار و ۹۰۲ مورد آن مشمول هفت میلیارد و ۳۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال پاداش شدند.

وی تاکید کرد: سال گذشته در مجموع و در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و تجاری ۲۲ میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال پاداش به ۲ هزار و ۲۴۸ مشترک در این استان بابت همکاری برای کاهش بار مصرف برق پرداخت شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: در راستای اجرای طرح فهام(فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی)، تاکنون نزدیک به پنج هزار دستگاه کنتور هوشمند برروی چاه‌های آب کشاورزی استان نصب شده است.

لهونیان با بیان اینکه چاه‌های آب کشاورزی ۲۵ درصد مصرف انرژی استان را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: در برنامه کاهش اوج بار تابستان سال جاری، برای بخش کشاورزی ۲۳٫۵ مگاوات از سوی شرکت توانیر برای استان پیش بینی شده است.

در حال حاضر ۶۶۳ هزارمشترک برق در کردستان از خدمات این شرکت برخوردار هستند و تعداد مشترکان بخش کشاورزی ۱۰ هزار و ۴۹۴ مورد است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =