مراکز جامع سلول‌های بنیادی در کشور افزایش می‌یابد

تهران- ایرنا- رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با اشاره به تجهیز چهار کلان شهر به مراکز جامع سلول های بنیادی گفت: مراکز راه اندازی شده مدل موفقی در کشور هستند و در استان‌های دیگری مانند خراسان رضوی نیز در حال راه اندازی است.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسماعیل قادری فر در نشست «برنامه ملی توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» با اشاره به همراهی مجموعه وزارت بهداشت برای ایجاد تسهیل‌گری در فضای نوآوری گفت: فعالیت‌های فناورانه در کشور با شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری وارد فضای جدیدی شده است. معاونت علمی ضمن توجه به امر پژوهش و تحقیقات، رسالت خود را توسعه شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها و کسب و کارها قرار داده است، علمی که در مراکز تولید می‌شود باید به کسب و کار تبدیل شود و این نگاه تازه، ایجاد شده است.

قادری‌فر ادامه داد: با این نگاه در حوزه نوینی مانند سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی شاهد رشد شکل گیر شرکت‌های دانش بنیان هستیم و در کمتر از ۸ سال تعداد شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه به ۱۴۰ رسیده است و وارد فضای کسب و کار شده اند. این شرکت‌های دانش بنیان با رویکرد توسعه کارآزمایی بالینی در حال ورود به حوزه‌های تخصصی تولید محصولات فناورانه هستند. همه این اقدامات عزم و همت فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری در این حوزه را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: معاونت علمی و فناوری نیز بر اساس رسالت ذاتی خود از توسعه کسب و کارها و بازارسازی برای این حوزه حمایت می‌کند. ایجاد مراکز جامع سلول های بنیادی با هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم در استان‌های گوناگون کشور شکل گرفت. در گام نخست در ۴ کلان شهر شیراز، تهران، کرمان و تبریز مراکز راه اندازی شدند که مدل موفقی است، در حال حاضر نیز در تلاش هستیم در همین دوره مدیریتی سرنوشت مراکز راه اندازی شده را مشخص کنیم. البته در استان‌های دیگری مانند خراسان رضوی نیز این مراکز در حال راه اندازی است. ظرفیت‌های موجود در استان‌های دیگر را باید هم افزا کنیم و با نگاه شبکه‌ای این زیرساخت‌ها را به خدمت درآوریم تا جریان توسعه دانشی وارد بحث درمان شود.

رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی همچنین افزود: ایران در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی پیشرفت‌های خوبی را تجربه کرده است و فعالان این زیست بوم با دستاوردهای خود تحول را برای این بخش به همراه داشته‌اند. این اقدامات ایران را در میان کشورهای همسایه سرآمد کرده است. در سفری که سال گذشته به ترکیه داشتیم به خوبی تفاوت‌ ما در این حوزه مشخص بود که خود نشان از شتاب حرکت علمی کشور دارد.

۱۴۰ شرکت دانش بنیان در زیست بوم فناوری سلول‌های بنیادی نقش آفرینی می‌کنند

امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی نیز با اشاره به ایجاد نگاهی جدید در این حوزه گفت: در سال‌های گذشته فعالیت‌ها در این حوزه محدود به تولید مقالات علمی بود که با سیاست‌های معاونت علمی هم‌خوانی نداشت. این تغییر نگاه و حرکت به سوی فعالیت‌های فناورانه محور در ابتدا سخت بود، اما با موفقیت انجام شد. به گونه‌ای که امروز ۱۴۰ شرکت دانش بنیان با تولید محصولات فناورانه خود پیشرفت را برای این حوزه به ارمغان آورده‌اند.

حمیدیه افزود: امروز همکاری‌های بین‌المللی کشور و جذب ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز در این سال‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. قبل از شکل گیری این تغییرات و ۵ سال پیش رتبه علمی ایران در این حوزه ۳۱ بود و الان در جایگاه سیزدهم ایستاده‌ایم و توانسته‌ایم کشورهایی مانند ترکیه و رژیم صهیونیستی را پشت سر بگذاریم. همچنین آیین‌نامه‌های مربوط با سلول‌درمانی، ژن درمانی در حال آماده سازی است.

وی گفت: اکنون محصولاتی در این حوزه تولید و وارد حوزه درمان شده‌اند. در حال حاضر ۵ محصول درمانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور استفاده می‌شود.

علی اکبر حق ‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت رسیدن کشورمان به مرجعیت علمی در عرصه های مختلف علمی و فناوری، به تشریح پیش نیازهای این ضرورت و مراحل گذار آن پرداخت و اظهار داشت: رسیدن به مرجعیت علمی مسیری دشوار و پرزحمت است. بنابراین طراحی و ایجاد ساختارهای لازم در این راستا امری ضروری به شمار می‌رود.

معاون آموزشی وزارت یهداشت گفت: با طراحی و راه اندازی مراکز مهارت‌آموزی در سطح دانشگاه‌های کشور، زیرساخت بسیار ارزشمندی را برای آموزش و تداوم مهارت آموزی پزشکان در راستای توسعه خدمات بالینی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ایجاد کرده است. این مرکز آمادگی دارد، مراکز جامع را به عنوان مجریان بسته های مهارت آموزی ذیربط مورد حمایت قرار دهد.

نشست «برنامه ملی توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» که با حضور علی اکبر حق ‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، اسماعیل قادری‌فر رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و جمعی از مسئولان و فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری، با هدف ایجاد و ارتقای زیرساخت‌های لازم برای توسعه و خودکفایی و کسب مرجعیت علمی و فناوری در این حوزه، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برای بهره مندی صحیح جامعه علمی از دستاوردها و پیشرفت‌های آن و تثبیت ساختار مراکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha