سامانه دسترسی به ساختار قضایی کشورها راه‌اندازی شد

تهران - ایرنا - رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه از راه‌اندازی سامانه دسترسی به ساختار قضایی همه کشورهای دنیا خبر داد و گفت: این اقدام برای نخستین بار در جهان صورت گرفته است.

به گزارش روز دوشنبه پژوهشگاه قوه قضاییه، سیدحجت‌اله علم‌الهدی اظهار داشت: این سامانه طی یک کار پژوهشی توسط اداره بین‌الملل مدیریت روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه راه‌اندازی شده است.

وی هدف از این کار را ارتباط و شناخت بیشتر ساختار قضایی کشورهای دنیا عنوان کرد و افزود: در این سامانه نهادهای قضایی کشورهای جهان به تفکیک هر قاره بارگذاری شده که شامل ۳۳ کشور در آمریکای شمالی، ۴۶ کشور در اروپا، ۳۸ کشور در آسیا، ۳۶ کشور در آفریقا و ۳۵ کشور در آمریکای جنوبی است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه اضافه کرد: همه این کشورها دارای دادگاه قانون اساسی، دادگاه عالی، دادگاه عالی فدرال و دادگاه تجدیدنظر هستند که در مرحله نخست راه‌اندازی این سامانه، معرفی و امکان دسترسی به عالی‌ترین مراج قضایی و وزارت دادگستری کشورها امکان‌پذیر شده و قرار است در آینده سایر نهادهای قضایی کشورها هم بارگذاری شود.

علم‌الهدی ادامه داد: در آینده نزدیک نیز قرار است در  قالب کتابی سیستم قضایی هر کشور به صورت مجزا معرفی شود.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: نکته جالب در این کار پژوهشی آن است که کمتر کشوری وجود دارد که مانند جمهوری اسلامی ایران دارای ساختار قضایی مستقل و هم‌تراز دولت داشته باشد و تنها در ایران، سیستم قضایی به صورت یک قوه مستقل وجود دارد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha