دیدن موزه‌های چهارمحال و بختیاری در روز جهانی صنایع‌دستی رایگان است

شهرکرد- ایرنا- رییس گروه موزه‌ها و اموال منقول اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: همزمان با ۲۰ خردادماه روز جهانی صنایع‌دستی دیدار از تمامی موزه‌های این استان برای عموم مردم رایگان است.

عباس یزدانی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: یکی از مهمترین وظایف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حفظ آداب و رسوم، سنت‌ها و روش‌های زندگی مردم بومی و محلی در نقاط مختلف شهری و روستایی هر منطقه است.

وی افزود: هم‌اینک ۲۳ موزه در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این تعداد ۱۷ موزه فعال و ۶ موزه غیرفعال است.

به گزارش ایرنا، ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع‌دستی و ۲۰ تا ۲۶ خرداد به عنوان هفته صنایع دستی و هنرهای سنتی نامگذاری شده است.

دیدار از موزه‌های چهارمحال و بختیاری در سال گذشته ۲۳ درصد افزایش داشت و ۸۸ هزار و ۸۶۸ نفر از موزه‌های استان دیدن کردند.

این میزان دیدار کننده در سال ۱۳۹۷ نیز ۷۲ هزار و ۸۹ نفر بود که در سال ۱۳۹۸ برابر ۲۳ درصد رشد داشت و بیشترین گروه‌های بازدیدکننده از موزه‌های چهارمحال و بختیاری شامل دانش‌آموزان، دانشجویان، مسافران، گردشگران و گروه‌های مردمی بودند.

چهارمحال و بختیاری افزون‌بر ۱۲ هزار هنرمند صنایع‌دستی دارد که از این تعداد ۳ تا ۶ هزار نفر در فصل‌های مخلتف سال فعالیت می‌کنند.

هم‌اکنون ۵۲ رشته صنایع‌دستی شهری، روستایی و عشایری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

بافته‌های‌داری مانند فرش‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و قالی‌بافی، چوقابافی، نمدمالی، کلاه‌مالی، گیوه‌دوزی، سرمه‌دوزی، منبت‌کاری، سفال‌گری، خورجین‌بافی، بافت سیاه‌چادر، قفل‌سازی، حجاری، گره‌چینی، احجام فلزی، خاتم و مشتقات آن‌ها از مهمترین صنایع‌دستی شهری، روستایی و عشایری چهارمحال و بختیاری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =