۱۲ خرداد ۱۳۹۹، ۱۰:۳۹
کد خبرنگار: 814
کد خبر: 83806762
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

 ۴۵ درصد از معادن سنگ تزئینی، غیرفعال است

تهران- ایرنا- آمارهای رسمی در زمینه معادن سنگ تزئینی و ساختمانی گویای غیرفعال بودن بیش از ۴۵ درصد اینگونه معادن است که اکنون در برنامه فعال‌سازی این بخش قرار گرفته‌اند.

برپایه جداول آماری منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت و مرکز آمار ایران، شمار معادن سنگ تزئینی و ساختمانی که در سطح کشور پروانه بهره‌برداری دارند، تعداد دو هزار و ۷۲ معدن ثبت شده و از این تعداد بالغ بر ۵۲ درصد معادن سنگ تزئینی و ساختمانی فعال با شمار یکهزار و ۸۱ معدن است.

امروز ایران از یک درصد از ذخایر معدنی خود بهره‌برداری می‌کند، در حالی که براساس استانداردهای جهانی این میزان باید حدود پنج درصد باشد.

آمارهای پیشین گویای آن است که میزان ذخایر شناسایی شده کشورمان حدود ۶۰ میلیارد تن بوده که از این رقم حدود ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تنی 

براساس آمار رسمی وزارت صنعت، ظرفیت تولید سالیانه سنگ تزئینی و ساختمانی کشور بالغ بر ۳۰ میلیون تن است که در سال ۹۷ به میزان ۱۳.۵ میلیون تن تولید انجام شد و در بین پنج کشور شاخص دنیا جای داشت.

 ظرفیت تولید در زمینه سنگ فرآوری شده (کار شده) سالیانه ۱۸۰ میلیون مترمربع و تولید نیز حدود ۸۰ تا ۸۵ میلیون متر مربع اعلام شده است.

ارزش صادرات بیش از ۳۰۰ میلیون دلاری 

وزارت صنعت تاکنون آمار رسمی در زمینه ارزش صادرات سال گذشته سنگ تزئینی و ساختمانی ارایه نداده، اما در سال ۹۷ بالغ ۵۸۱ هزار تن سنگ فرآوری شده به ارزش ۱۴۴ میلیون دلار و یک میلیون تن سنگ کوپ (نیمه فرآوری) به ارزش ۱۶۱ میلیون دلار به مقاصد مربوطه راه یافت.

کشورهای عراق و امارات در بین بیش از ۶۰ کشور متقاضی سنگ فراوری شده ایران در سال ۹۷ جای داشتند و در بخش سنگ کوپ (نیمه فراوری شده) چین بیش از ۸۰ درصد صادرات ایران در این زمینه را جذب کرد و هند، امارات و ایتالیا نیز از دیگر بازارهای جمهوری اسلامی بودند.

اصفهان با سهم ۳۰ درصدی تولید 

خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: اصفهان به سبب اینکه ۳۰درصد از تولیدات صنعت سنگ تزئینی را برعهده دارد، پایلوت توسعه و رونق تولید و صادرات این صنعت می شود.

وی عصر دیروز(یکشنبه) در نشست ویدئوکنفرانس مربوط به بررسی و رفع موانع صادراتی صنعت سنگ تزئینی با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان و مدیران دفاتر خارجی ایمیدرو افزود: این سازمان در فرایند نقش تسهیل گری و پشتیبانی دارد و برای رفع موانع به ویژه در بخش صادرات، با نهادهایی همچون بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت رایزنی می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان ایمیدرو،غریب پور اضافه کرد: برخی از غرفه های میدان نقش جهان اصفهان هم برای ارایه تولیدات کیفی صنعت سنگ در نظر گرفته می شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: طبق آمارهای به دست آمده اکنون بیش از ۹۰۰ معدن غیرفعال در این حوزه وجود دارد که نیاز به احیا و فعال سازی دارند و ایمیدرو تسهیل برای تولید و صادرات این نوع معادن را در چارچوب طرح فعال سازی معادن کوچک انجام می دهد.

وی نقش شرکت تهیه و تولید در احیا معادن سنگ تزئینی را مهم خواند و افزود: در بخش صادرات نیز شرکت های خارج کشور وابسته به این سازمان، می توانند همکاری برای بازاریابی و توسعه صادرات سنگ های تزئینی داشته باشند و چهار کشور هم زمینه تسهیل صادرات این سنگ ها را فراهم خواهند کرد. 

به گزارش ایرنا، دولت یازدهم از برنامه های کلیدی خود، توسعه اکتشاف های معدنی را به مورد اجرا گذاشت که در گستره ای بالغ بر ۲۷۰ هزار کیلومتر بود و برای سال ۹۷ اجرای اکتشاف ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع و سال ۹۸ به وسعت ۳۱۰ هزار کیلومتر در برنامه قرار گرفت.

 براساس آمار سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) توسعه فعالیت های اکتشافی موجب شناسایی ذخایر جدید به میزان ۴۲ تن طلا، ۲۲ میلیون تن بوکسیت، ۱۰۳ میلیون تن باریت، ۳۰ هزار تن آنتیموان، ۶۵ هزار تن عناصر نادرخاکی، ۳۴۵ میلیون تن زغال کک شو، ۲۰۰ میلیون تن زغال حرارتی، ۵۰۰ میلیون تن سنگ آهن شد. 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha