ورود آب به سدهای خراسان شمالی ۳۱ درصد کاهش یافت 

بجنورد- ایرنا- معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: در سال زراعی جاری، ورودی آب به سدهای استان نسبت به مدت مشابه پارسال، ۳۱ درصد کاهش دارد. 

وحید واسطه روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال زراعی جاری، ۱۴۹ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شده است که این رقم در مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد کم شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری، ۱۲۶ میلیون مترمکعب آب از سدهای استان خارج شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال، تغییر محسوسی ندارد. 

وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: میزان ذخیره آب در سدهای استان نسبت به مدت مشابه پارسال ۶ درصد افزایش دارد. 

واسطه گفت: بهترین وضعیت سدها، مربوط به سد شیرین دره است و اکنون حدود ۹۰ درصد از دریاچه این سد پر است.

وی خاطرنشان کرد: سد بارزو در شهرستان شیروان معادل ۵۶ درصد از ظرفیت خود، پشت مخزن آب ذخیره دارد و اکنون ۲۳ درصد از سد بیدواز در اسفراین، ۹۲ درصد از چری در فاروج، ۸۲ درصد از سد گلول، ۷۴ درصد از سد غلامان و ۶۷ درصد از سد قزلداش پر است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تصریح کرد: اکنون ۶۰ درصد از ظرفیت ۲۳۴ میلیون مترمکعبی مخازن سدهای استان پر است. 

کاهش ۲۶ درصدی بارندگی

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی هم گفت:میزان بارندگی ها در سال زراعی جاری به نسبت مدت مشابه پارسال، ۲۶ درصد کاهش دارد و نسبت به دراز مدت، ۱۵ درصد افزایش دارد.

مجید بیجندی اظهار داشت: بیشترین میزان کاهش بارندگی در سال زراعی جاری مربوط به شهرستان بجنورد است.

وی افزود: میزان بارندگی در سال جاری (سال شمسی) نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد کاهش و در مقایسه با دوره بلند مدت، ۵۰ درصد بیشتر شده است.

اکنون هشت سد با ظرفیت ذخیره سازی ۲۳۴ میلیون متر مکعب آب در خراسان شمالی در دست بهره برداری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =