آغاز ساخت هزار نیروگاه خورشیدی برای مددجویان خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- ساخت هزار نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی برای خانوارهای مددجوی زیر پوشش نهادهای حمایتی خراسان شمالی از هفته جاری آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این نیروگاه ها برای مددجویان زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی ایجاد می شود گفت: اجرای این پروژه ها ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

مهندس علیرضا صبوری اظهار داشت: در صورت تامین شدن تسهیلات، تا پایان سال شمار زیادی از این نیروگاه ها به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: بیشتر این مبلغ در قالب تسهیلات با بازپرداخت پنج ساله تامین خواهد شد که راه اندازی این نیروگاه ها برای هر خانوار ۱۲ میلیون ریال درآمد دارد.

وی گفت: اجرای این طرح برای نیازمندان و به ویژه مددجویان زیر پوشش بسیار مناسب است چرا که حتی درآمد این طرح از حقوق دریافتی آنان از سازمان های حمایتی چند برابر بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش بر تامین معیشت خانوار های نیازمند در این استان تاکید کرد و افزود: اجرای نیروگاه های کوچک مقیاس می توان به درآمد خانوار ها کمک کند.

صبوری گفت: ساخت این نیروگاه ها علاوه بر توسعه انرژی های پاک، برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی، ایجاد درآمد خواهد کرد و وزارت نیرو نیز متعهد شده که برق تولیدی این نیروگاه ها را به مدت ۲۰ سال خریداری کند.

وی اظهار داشت: ۸۵ نیروگاه خورشیدی در مقیاس کوچک با ظرفیت تولید ۹۵۴ کیلو وات در این استان برای اقشار مختلف ایجاد شده است که هم اکنون درآمد نیز کسب می کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی افزود: در سال گذشته ۱۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال بابت برق تولیدی از این نیروگاه ها به صاحبان طرح ها پرداخت شد.

وی افزود:  این نیروگاه ها در مقیاس های کوچک هستند و هر کدام بین پنج کیلو وات تا ۱۰۰ کیلو وات برق تولید می کنند که به طور متوسط برای هر خانوار بین ۱۲ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال درآمد نیز دارد.

وی با بیان اینکه بعد از راه‌اندازی طرح نیروگاه هیچ هزینه ای جاری نخواهند داشت گفت: تنها بعد از پایان کار در هفته یکبار نیاز به تمیز کردن است که این امر نیز هزینه ای ندارد.

صبوری گفت: نرخ بازگشت سرمایه در ایجاد نیروگاه خورشیدی حدود ۳ سال است و برای خرید برق از این افراد قرارداد بسته ایم که در این مدت تنها برای آنان سوددهی وجود دارد زیراکه هزینه دیگری بر آنان تحمیل نخواهد شد.

وی گفت: آمادگی داریم که دهیاریها برای اجرای این طرح ها برای روستاییان و به ویژه افراد نیازمند وارد کار شود.

بیش از ۵۹ هزار و ۲۳۷ خانوار با جمعیتی حدود ۱۲۰ هزار نفر در استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی زیر پوشش خدمات حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.

هم اکنون ۳۸ هزار و ۷۰۰ خانوار شامل ۹۱ هزار و ۶۰۰ نفر زیر پوشش خدمات حمایتی اداره کل بهزیستی استان هستند.

این شرکت ۳۵۳ هزار و ۶۹۸ مشترک دارد که از این تعداد ۸۴ درصد مشترکان بخش خانگی، ۴ درصد ادارات و دستگاه‌های خدمات رسان، یک درصد کشاورزی، کمتر از یک درصد صنعتی و ۱۰ درصد سایر مصارف است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند، همچنین ۳۰ هزار نفر از جمعیت این استان نیز عشایری هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =