۱۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۵۶
کد خبرنگار: 1795
کد خبر: 83806450
۰ نفر

برچسب‌ها

حدود یک میلیون دانش آموز پایه نهم در کشور انتخاب رشته می کنند

کرج –ایرنا- مدیرکل امورتربیتی و مشاوره وزارت آموزش ‌و پرورش گفت: حدود یک ‌میلیون و ۱۰۰ هزاردانش‌آموز پایه نهم داریم که پیش‌بینی می‌ شود برای حدود ۹۷۰ هزار تا یک میلیون نفر از این تعداد فرآیند انتخاب رشته انجام شود.

مسعود شکوهی روزیکشنبه در گفت وگو با ایرنا درکرج با اشاره به اینکه هدایت تحصیلی پایه نهم فرآیندی مهم و سرنوشت ساز است،افزود: بخش عمده‌ای ازفرایند مربوط به هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد.

وی بیان داشت: حدود ۱۲ هزارو 200 مشاور در مدارس کشور به دانش آموزان ارائه می کنند.

شکوهی با  بیان اینکه ۹۵درصد مدارس متوسطه دوره اول دارای مشاور هستند،اضافه کرد: در بعضی از مدارس به دلیل بعد مسافت یا تعداد اندک دانش‌آموز، امکان استفاده از مشاور وجود ندارد.

 دانش آموزان مدارسی که فاقد مشاورهستند، می‌توانند برای  انتخاب رشته تحصیلی درپایه نهم و رفع مشکلات احتمالی به کمیته های هدایت تحصیلی یا مراکز و هسته‌های مشاوره درمناطق آموزش و پرورش خود مراجعه کنند. دراین مراکزنیروهای متخصص و آموزش ‌دیده در زمینه انتخاب رشته به  دانش آموزان کمک می‌کنند.

وی با بیان اینکه رشته علوم انسانی رشد خوبی داشته و در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ نسبت به سال تحصیلی ۹۷-۹۶ رشد قابل توجهی داشته است، عنوان کرد: دررشته فنی وحرفه ای و کاردانش نیز طی سال های اخیر رشد قابل توجه ای شاهد بودیم.

 مدیرکل امورتربیتی ومشاوره وزارت آموزش ‌و پرورش ادامه داد: تلاش می‌کنیم که انتخاب رشته، فارغ ازهر گونه فشار و اجبار باشد.

شکوهی اظهارداشت: سعی می‌کنیم با افزایش آگاهی بخشی به دانش آموزان وخانواده‌ها این امکان را به آن‌ها بدهیم تا خودشان با در نظر گرفتن شاخص‌ها و محدودیت‌هایی که وجود دارد،‌ بهترین انتخاب را داشته باشند.

وی تاکید کرد: درزمینه هدایت تحصیلی باید یک تعامل مثبت سه جانبه بین مدرسه، دانش‌آموز و اولیاء دانش‌آموز برقرار شود تا با این تعامل سه جانبه درنهایت دانش‌آموز بتواند بهترین رشته مد نظر خود را انتخاب کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha