۱۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۰
کد خبرنگار: 1329
کد خبر: 83806390
۰ نفر

برچسب‌ها

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خاییز در آتش سوخت

تهران - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: تا کنون یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خابیز دچار حریق شده است.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری پلیس، سرهنگ جمشید محبت خانی با اشاره به شروع آتش سوزی در مناطق حفاظت شده خاییز از روز پنج‌شنبه (۸ خرداد) افزود: بارش های مناسب فصلی و افزایش پوشش گیاهی و فرا رسیدن فصل گرما همچنین وزش بادهای شدید منجر به شعله ور شدن این آتش سوزی شده است.

وی، عامل انسانی را علت اصلی آتش سوزی عنوان کرد و افزود: عدم برخورداری سازمان های متولی از امکانات مناسب و صعب العبور بودن منطقه مانع از مهار آتش و جلوگیری از سرایت آن به سایر مناطق شده لذا صدمات قابل توجهی به بخش عظیمی از طبیعت وارد شده است.

سرهنگ محبت‌خانی ادامه داد: تعداد ۱۳۰ نفر از محیط بانان استان خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد به همراه جمعی از جنگل بانان، نیروهای امدادی، مردمی و نیروهای مسلح در حال کمک به اطفای حریق هستند.  

این مقام انتظامی افزود: در روزهای آغازین آتش سوزی بالگردهای موجود فقط برای جابجایی محیط بانان قابل استفاده بود اما در حال حاضر پس از پیگیری های ستاد مدیریت بحران تعداد دو بالگرد سپاه پاسداران که مجهز به سیستم آب پاشی هستند فعالیت گسترده ای را برای اطفای حریق عهده دار شده اند.

سرهنگ محبت خانی با اشاره به مشکل دائمی مهار آتش در مراتع محیط زیست، گفت: اختصاص بالگرد بومی سازی شده با قابلیت سبدحمل آب از جمله راهکارهای مهم جلوگیری از افزایش آتش سوزی در مراتع است که بایستی به صورت دائمی در اختیار سازمان محیط زیست و منابع طبیعی قرار گیرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با قدردانی از همراهی همیشگی و همه جانبه نیروهای مسلح در حوادث و بحران‌های غیرطبیعی، خاطرنشان کرد: آموزش و آگاهی بخشی به مردم، مشارکت دستگاه های مختلف و رعایت نکات ایمنی از سوی مردم از دیگر راهکارهای مناسب برای پیشگیری و کاهش آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی است.

این مقام انتظامی از عموم مردم درخواست کرد هنگام حضور در محیط های طبیعی از انداختن ته سیگار و چوب کبریت به این عرصه ها و روشن کردن آتش بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی و رها کردن اقلام شیشه ای که در مقابل نور خورشید به ذره بین تبدیل می شوند، جدا خودداری کنند.

سرهنگ محبت خانی، جنگل ها و مراتع را امانت الهیِ در اختیار مردم دانست و خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت و نظافت عرصه های طبیعی هنگام مراجعه به دامان طبیعت و عدم روشن کردن آتش در محیط های آسیب پذیر، کمترین کاری است که هر یک از ما می توانیم برای صیانت از این امانت الهی انجام دهیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در خاتمه این گفت و گو سامانه ۱۵۴۰ محیط زیست و شماره ۱۱۰ مرکز فوریت های پلیسی را برای اعلام موضوعات مرتبط با حوادث غیر مترقبه معرفی کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =