صادرات کولر آبی به عراق از کرمانشاه ۲۷ درصد رشد یافت

کرمانشاه- ایرنا- ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه از صادرات ۱۷ میلیون و ۷۰۳ هزار و ۱۳۳ دلار کولر آبی خانگی با هوادهی حداکثر هشت هزار فوت مکعب در دقیقه به وزن ۱۱ هزار و ۶۸۰ تن از گمرکات استان به عراق در سال جاری خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۲۷ درصد و از حیث وزن ۲۹ درصد افزایش داشته است.

«خلیل حیدری» روز یکشنبه به ایرنا افزود : در این مدت نیز ۱۱ میلیون و ۲۲۵ هزار و ۳۶۵ دلار رب گوجه فرنگی به وزن ۱۲ هزار و ۴۴۰ تن از گمرکات استان کرمانشاه صادر شد که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۹۱ درصد و از حیث ارزش نیز ۴۲ درصد افزایش داشته است.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: در سال جاری چهار میلیون و ۷۷۹ هزار و ۶۳۵ دلار شیر و خامه شیر که میزان مواد چرب آن مساوی یک درصد یا کمتر است به وزن ۲ هزار و ۶۶۷ تن  از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شد که این میزان کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۱۰۰ درصد و از حیث وزن نیز ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

حیدری گفت: همچنین امسال صادرات مویزه از طریق گمرکات استان کرمانشاه چهار میلیون و ۱۰۷ هزار و ۱۴۰ دلار به وزن ۲ هزار و ۸۹۴ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۳۳ درصد و از حیث وزن نیز ۲۴ درصد افزایش داشته است.

وی صادرات سیب تازه را نیز سه میلیون و ۶۴۹ هزار و ۵۲۱ دلار به وزن ۱۰ هزار و ۱۱۸ تن عنوان کرد و افزود: این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۲۷۶ درصد و از حیث ارزش نیز ۱۳۲ درصد افزایش داشته است.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.