موج ابتلا به کرونا مردم مریوان را تهدید می‌کند

سنندج - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تاکنون در مریوان موج کرونا تجربه نشده ولی این شهرستان در حال حرکت سریع به سمت افزایش تعداد بیماران است که این سلامت مردم را تهدید می‌کند و باید نهایت دقت را در رعایت توصیه‌های بهداشتی داشته باشند.

دکتر فرزین رضاعی روز یکشنبه اظهار داشت: در صورت ادامه روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا در استان، با موافقت ستاد ملی کرونا برای اعمال محدودیت های سختگیرانه، تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه شاخص اصلی برای ارزیابی وضعیت کرونا در استان، تعداد موارد بستری است، افزود: در چند روز اخیر تعداد موارد بستری در مراکز درمانی ۲ برابر شده که این نشان دهنده رسیدن به مرحله هشدار شیوع و ابتلا به کرونا است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: تعداد بستری‌ها در سنندج افزایش چشمگیری داشته که تهدید مهمی به شمار می‌رود چرا که تا قبل از این تعداد بستری نصف تعداد کنونی بود و موارد فوتی هم نداشتیم.

دکتر رضاعی با بیان اینکه در حال برگشت به دوران اواخر اسفند و اوایل فروردین هستیم که موج بیماری در استان شدید بود، یادآور شد: در نرم افزار ماسک که از طرف وزارت بهداشت طراحی شده، سنندج که پیش از این به لحاظ میزان خطر به رنگ زرد بود اکنون به قرمز تغییر وضعیت داده است.

وی دلیل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان را بی توجهی مردم به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی اعلام کرد و گفت: مردم احساس می‌کنند که خطر بیماری کرونا رفع شده اما اصلا اینگونه نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان با انتقاد از افرادی که بدون توجه به شرایط خاص جامعه اقدام به  برگزاری مراسم عروسی و  مهمانی پر ازدحام می‌کنند، اضافه کرد: در مراکز خرید و بازار هم شاهد تجمعات بدون استفاده از ماسک هستیم و مردم هیچ توجهی به روند افزایشی ابتلا به بیماری ندارند.

وی با ابراز نگرانی از خستگی کادر درمان بدلیل کار مداوم در سه ماهی که از شیوع کرونا می‌گذرد، یادآور شد: کارکنان بهداشت و درمان هم تا اندازه‌ای توان دارند و نگرانی اصلی ما اینکه کادر درمان خسته و یا بیمار شوند.

دکتر رضاعی با اشاره به نگرانی از بروز موج بیماری کرونا در مریوان افزود: متاسفانه در راین شهرستان موج بیماری نداشتیم ولی اکنون حرکت سریع به سمت افزایش تعداد بیماران شروع شده که مردم باید نهایت دقت را با رعایت توصیه های بهداشتی داشته باشند.

وی با بیان اینکه استفاده صرف از دستکش نمی‌تواند مانع ابتلا به کرونا شود، بر لزوم استفاده از ماسک برای حفاظت در برابر بیماری تاکید کرد و اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده در بسیاری مواقع پوشیدن دستکش خود به انتشار آلودگی کمک می‌کند اما بر لزوم استفاده از ماسک تاکید شده حتی اگر به صورت پارچه‌ای دست دوز هم باشد، کفایت می‌کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا ظهر یکشنبه در مجموع ١۴٨ هزار و ٩۵٠ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور نیز به هفت هزار و ۷۳۴ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =