استاندار:چهارمحال و بختیاری همچنان میزبان مسافران نخواهد بود

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری،با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: هم‌وطنان همچنان در خانه بمانند و این استان را به‌عنوان مقصد سفرهای خود انتخاب نکنند و این استان در زمان حاضر میزبان مسافران و گردشگران نخواهد بود.

اقبال عباسی روز یکشنبه در ستاد مبارزه با ویروس کرونا چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: تمامی مراکز تفریحی، اقامتی، توریستی، پارک‌ها، بوستان‌ها، بلوارها، فضاهای سبز و مکان‌های خدماتی شهری و روستایی این استان همچنان تعطیل است.

وی افزود: هرگونه برپایی چادر و اقامت مسافر و گردشگر در این مراکز و اماکن ممنوع و برخورد با متخلفان و هنجارشکنان این حوزه ضروری است.

عباسی تصریح کرد: فرمانداران همزمان با تعطیلات هفته جاری می‌توانند با تشدید نظارت در پایگاه‌های ایست و بازرسی ورودی‌های شهرستان‌ها نسبت به کنترل جدی مسافران و جلوگیری از ورود افراد مشکوک اقدام کنند.

وی یادآور شد: رعایت جدی فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در دستگاه‌های اجرایی و سایر مکان‌های عمومی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

استاندار چهارمحال و بختیاری، با اشاره به بازگشت ساعت کاری دستگاه‌های اجرایی به روال قبل اظهار داشت: مدیران می‌توانند همچنان با دورکاری کارکنان و با اولویت جانبازان و معلولان دارای بیماری‌های زمینه‌ای، بیماران خاص و بانوان شیرده موافقت کنند.

وی گفت: کارمندانی که مرخصی‌های استحقاقی خود را استفاده کرده‌اند، می‌توانند در دوران شیوع ویروس کرونا از مرخصی سال‌های آینده استفاده کنند.

عباسی تاکید کرد: آموزشگاه‌های آزاد و سایر مکان‌های عمومی می‌توانند علاوه بر رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی با یک چهارم ظرفیت خود فعالیت داشته باشند.

وی افزود: رعایت فاصله اجتماعی، پروتکل‌های بهداشتی و آموزش و حفاظت فردی باید به‌عنوان یک فرهنگ مورد توجه تمامی مردم، مسوولان و گروه‌های مختلف باشد.

استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در صورت موافقت اعضای کمیسیون تنظیم بازار می‌توان کمبود احتمالی مرغ استان را از استان‌های کم‌خطر وارد کرد.

وی یادآور شد: قطعه‌بندی و خرد کردن مرغ و ماهی در فروشگاه‌های مجاز چهارمحال و بختیاری با تایید دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد و اداره کل دامپزشکی استان امکان‌پذیر است.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد نیز گفت: وضعیت دو شهرستان چهارمحال و بختیاری در مرحله بحران و هشدار قرار گرفته است.

مجید شیرانی روز یکشنبه در ستاد مبارزه با ویروس کرونا چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: هم‌اینک وضعیت شهرستان کوهرنگ بحرانی و قرمز و وضعیت شهرستان فارسان وارد مرحله بحران شده است.

وی افزود: وضعیت شهرستان‌های کیار، اردل و سامان سفید است اما همچنان امکان شیوع ویروس کرونا در تمامی مناطق وجود دارد.

شیرانی تصریح کرد: با توجه به ورود عشایر و مسافرانی از استان‌های هم‌جوار، خطر شیوع ویروس کرونا جدی است.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد اظهار داشت: با توجه به تعطیلی تالارهای پذیرایی و برگزاری بسیاری جشن‌ها در منزل‌های شخصی و خطر شیوع ویروس کرونا، بازگشایی تالارهای پذیرایی با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در دستورکار قرار گرفت.

وی گفت:براساس برنامه پیشنهادی در سطح ملی قرار شده تا فعالیت‌های خوابگاه‌های دانشجویی با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

شیرانی تاکید کرد: وضعیت چهارمحال و بختیاری نسبت به سایر مناطق و استان‌های کشور مطلوب است اما این موضوع نفی کننده رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی نیست.

وی افزود: انجام دو طرح تحقیقاتی شامل تولید کیت تشخیص ویروس کرونا کمتر از دو ساعت با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار و تولید واکسن با دو میلیارد ریال اعتبار در دستورکار دانشگاه‌های چهارمحال و بختیاری با محوریت دانشگاه شهرکرد و دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد قرار گرفته است.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد تصریح کرد: ۱۸۰ نفر در قالب ۹۰ گروه دو نفره به‌صورت روزانه یک‌هزار و ۸۰۰ بازدید از اصناف چهارمحال و بختیاری انجام می‌دهند.

وی یادآور شد: ۴۰ هزار نفر از فعالان صنفی چهارمحال و بختیاری در سامانه سلامت نام‌نویسی کرده و کد رهگیری گرفته‌اند.

شیرانی اظهار داشت: ۱۱۰ پروتکل بهداشتی مرتبط با صنف‌های مختلف به فعالان اصناف چهارمحال و بختیاری ابلاغ شد.

وی گفت: برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی ملی در چهارمحال و بختیاری با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر اما برگزاری نمایشگاه‌های عمومی همچنان ممنوع است.

سرپرست بهزیستی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: تا نیمه دوم خردادماه جاری امکان پذیرش کودکان در مهدهای کودک استان نیست.

معصومه محمدی تاکید کرد: مهدهای کودک هم‌اینک از طریق فضای مجازی خدمات مورد نیاز را ارایه می‌کنند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا یا کووید ۱۹ به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha