واکنش ستارگان بسکتبال و فوتبال آمریکایی به قتل شهروند سیاهپوست

تهران- ایرنا- بازیکنان دو لیگ حرفه‌ای ورزشی پرطرفدار بسکتبال (NBA) و فوتبال آمریکایی (NFL) نیز به قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست این کشور واکنش نشان داده و سیاست‌های نژادپرستانه و غیر انسانی دولتمردان ایالات متحده را به باد انتقاد گرفتند.

به گزارش نشریه اسپانیایی ال موندو، با قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا، دو لیگ حرفه‌ای ورزشی بسکتبال و فوتبال آمریکایی زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف و البته مردم از هر طبقه‌ای قرار گرفته تا پیامدهای این اقدام نژادپرستانه را از نگاه ورزشکاران این کشور رصد کنند.

نگاهی به تاریخچه این دو رشته ورزشی پرطرفدار در آمریکا نشان می‌دهد بیشتر بازیکنان تیم فوتبال آمریکایی، سفیدپوست و بسکتبال سیاهپوست هستند.
ستارگان لیگ بسکتبال در روزهای اخیر نسبت به مرگ فلوید واکنش نشان داده و با انتشار پیام و به اشتراک گذاشتن تصاویری، تاسف عمیق خود از این رخداد نژادپرستانه را اعلام کردند.  

«لبرون جیمز» ستاره تیم بسکتبال لیکرز با انتشار تصویری از این جنایت و پلیس نوشته است: آیا شما متوجه این کار می‌شوید؟

همچنین «استیو کر» سرمربی تیم بسکتبال گلدن استیت که از گذشته یکی از منتقدان سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکاست، نوشت: می‌بینم که بسیاری از مردم با هم صحبت کرده و سعی می‌کنند بگویند که چقدر از این حالت خسته و عصبانی‌اند. بسیار خوب، این همان واقعیتی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. جورج فلوید خانواده دارد. او شایسته مرگ نیست. جورج درخواست کمک کرد، اما نادیده گرفته شد؛ متاسفانه زندگی سیاهپوستان برای آن‌ها اهمیتی ندارد. جورج به آهستگی و هدفمند جان خود را از دست داد و به قتل رسید.

اعتراض و انتقاد ورزشکاران بسکتبال به سیاست‌ها و جنایت‌های نژادپرستانه آمریکا علیه سیاهپوستان، ماجرای تازه ای نیست و در تاریخ، این منازعه دارای دو نقطه عطف است: نخست، حادثه قتل «اریک گیمر» شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس در سال ۲۰۱۴ که کمپین «نمی‌توانم نفس بکشم» را در بین بازیکنان راه انداخت؛ و دیگری در سال ۲۰۱۶ زمانی که «کالین کاپرنیک» ستاره پیشین لیگ فوتبال آمریکایی با جنبش «زانو بزن»، علیه تبعیض نژادی این لیگ را به حاشیه کشاند.
او با هدف اعتراض علیه تبعیض نژادی پیش از آغاز یک دیدار، اقدام به زانو زدن در زمان پخش سرود ملی آمریکا کرد، حرکتی که به شدت مورد انتقاد ترامپ قرار گرفت.

در این گزارش آمده است: برآیند اقدامات خشونت‌آمیز پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان و اعمال تبعیض‌های نژادی گسترده دولتمردان در سال‌های اخیر و در این مورد تازه «قتل جورج فلوید» موجب اعتراض نه فقط سیاهپوستان بلکه سفیدپوستان این کشور که داعیه حقوق بشر در جهان را دارد، نیز شده است؛ تا جایی که بازیکنان سفیدپوست لیگ فوتبال آمریکا در محکومیت پلیس این کشور در ماجرای فلوید، با هم تیمی‌های سیاهپوست خود همصدا شده تا از تکرار چنین حوادثی در آینده جلوگیری کنند.

«کارسون ونتز» بازیکن لیگ ملی فوتبال آمریکا در واکنش به رویداد اخیر گفت: نژادپرستی حاکم بر آمریکا، قلبم را به درد می‌آورد؛ این وضعیت باید متوقف شود، حتی تصور شرایط زندگی شهروندان سیاهپوست برای من غیرممکن است؛ فهم این موضوع که زندگی در جامعه ما چقدر بی‌ارزش بوده، برایم دشوار است.  

«مایکل جوردن» اسطوره بسکتبال آمریکا که کمتر علاقه‌ای به اظهار نظر در مسائل اجتماعی دارد نیز به قتل فلوید واکنش نشان داد و با در ویدئویی با عنوان «بخشی از تغییر باشید» گفت: برای نخستین‌بار وانمود نکنید که در آمریکا هیچ مشکلی وجود ندارد؛ از نژادپرستی حمایت نکنید؛ قبول نکنید که جان افراد بی‌گناه را بگیرند؛ عذر و بهانه نیاورید و فکر نکنید که این موضوع به شما ارتباطی ندارد؛ تصور نکنید که نمی‌توانید در این تغییر سهمی داشته باشید.

موج تظاهرات درحالی بسیاری از شهرهای آمریکا را فرا گرفته که «استفان جکسون» بازیکن پیشین بسکتبال و دوست جورج فلوید، دیروز (شنبه ۱۰ خردادماه) در میان معترضان حضور یافت و گفت: من اینجا هستم زیرا قرار نیست برادرم فلوید فراموش شود؛ سرپوش گذاشتن بر خطاهای پلیس، عادت همیشگی این کشور است.
وی همچنین در پرسشی کنایه‌آمیز گفت: چه زمانی گرفتن جان انسان‌ها(سفیدپوستان) مجاز می‌شود؟ البته که کشتن سیاهپوستان همیشه مجاز است.    
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =