۱۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 83805788
۰ نفر

برچسب‌ها

پیاده راه ارم همدان قدم در مسیر سلامت

همدان- ایرنا- عملیات اجرایی طرح پیاده راه ارم همدان اگرچه هنوز از سوی مدیریت شهری به اتمام نرسیده اما فرصتی را فراهم ساخته تا شهروندان با تردد در این پیاده راه، در مسیر سلامت و تندرستی قدم بردارند.

پیاده راه ارم همدان به واسطه نزدیکی به دامنه الوند و قرار گرفتن در منطقه ای خوش آب و هوا، نه تنها مقصد اتراق و گردشگری شهروندان در پایان هفته و روزهای تعطیل است بلکه این روزها فعالیت گسترده ورزش صبحگاهی را در این مسیر شاهد هستیم.

ایجاد این پیاده راه با رعایت استانداردها این امکان را فراهم کرد تا ورزش پیاده روی به شکل سازماندهی و منسجم تر از قبل نزد شهروندان توسعه یابد.

در واقع این پیاده راه امروزه مسیر اصلی ورزش شهروندی به شمار می رود و پیر و جوان، زن و مرد در این مسیر اقدام به پیاده روی و انجام برنامه های هوازی و ورزش صبحگاهی می کنند.

حالا پیاده راه ارم تبدیل به مسیری دائمی برای شهروندان علاقه مند به ورزش صبحگاهی و پیاده روی شده است و خیلی ها از این حیث قدردان مدیریت شهری هستند که این امکان را فراهم کرد تا در منطقه ای خوش آب و هوا، مسیر تندرستی ایجاد شود.

پیاده راه ارم همدان ۲ هزار و ۳۰ متر طول دارد و برای تردد شهروندان در مسیر پیاده، زیرساخت استاندارد و اصولی ایجاد شده است.

پیاده‌روی، بهترین ورزش برای تمام سنین

رییس هیات ورزش های همگانی همدان با اشاره به اینکه پیاده راه ارم مسیر بسیار خوبی برای انجام ورزش های سبک است، گفت: ورزش های همگانی نظیر پیاده روی، نرم دویی، صبحگاهی و هوازی در این مسیر به خوبی قابل اجرا است.

هادی سبزواری افزود: امروزه پیاده روی در تمامی رده های سنی انجام می شود و همدان یکی از استان های پیشتاز در این ورزش است.

وی بیان کرد: مسیر پیاده راه ارم این فرصت را ایجاد کرده که روزانه نزدیک به یک هزار همدانی در ساعات مختلف صبحگاهی، عصرگاهی و شامگانی در این محور تردد کنند.

سبزواری با تاکید بر اینکه مسیر پیاده راه ارم می تواند با برنامه ریزی منسجم به مسیر سلامت و تندرستی شهروندان تبدیل شود، گفت: برگزاری جشنواره های عمومی در قالب رشته های همگانی در این منطقه امکان پذیر است.

رییس هیات ورزش های همگانی همدان یادآور شد: حتی می توانیم رشته پیاده روی را به شکل منسجم و سازماندهی شده در ساعاتی از روز برنامه ریزی کنیم تا مردم نسبت به رعایت اصول و قواعد پرداختن به این ورزش نیز آشنا شوند.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت همه جانبه دستگاه های اجرایی در سازماندهی برنامه های پیاده روی گفت: همدان پیشینه طولانی در برگزاری همایش های بزرگ پیاده روی خانوادگی دارد و علاوه بر نهادهای شهرداری، از فرمانداران، بخشداران و دهیاران می خواهیم که در اجرای باشکوه چنین همایش هایی در سطح استان مشارکت کنند.

ارم ایستگاه سلامت شود

کارشناس توسعه ورزش های صبحگاهی همدان نیز پیشنهاد می دهد: ایستگاه سلامت در پیاده راه ارم ایجاد شود چرا که هم اینک این مسیر با استقبال پرشمار شهروندان برای پیاده روی مواجه است.

مریم روحی افزود: امروزه استقبال شهروندان از پیاده راه ارم برای فعالیت ورزشی روبه افزایش است و چه بهتر این منطقه تبدیل به مسیر سلامت شود و ایستگاه هایی نظیر نوشیدنی های ویتامینه، تست سلامت و سایر ورزش های همگانی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه زیرساخت استاندارد در این پیاده راه ایجاد شده تا تمامی رده های سنی بتوانند فعالیت ورزشی را با پیاده روی انجام دهند، گفت: انتظار می رود شهرداری در این طرح عمرانی گردشگری؛ ورزش همگانی را به خوبی لحاظ کند.

کارشناس توسعه ورزش های صبحگاهی همدان با اهمیت شمردن پیاده روی در ارتقا سطح سلامت و تندرستی شهروندان گفت: یک شخص عادی روزانه بین ۲ هزار و ۵۰۰ تا پنج هزارگام پیاده ‌روی می‌ کند و می توان با برنامه پیاده روی این میزان را افزایش داد.

روحی با اشاره به اینکه پیاده‌ روی سریع میزان مصرف اکسیژن را افزایش می‌دهد، قلب را برای پمپ کردن خون بیشتر تقویت می‌کند و گردش خون را بهبود می‌بخشد ، خاطرنشان کرد: این ورزش فشار خون را کاهش می‌ دهد، همچنین روند پیشرفت آرتروز را کند می‌کند، سرعت از دست رفتن توده استخوانی را در پوکی استخوان کاهش می‌دهد و عضلات را تقویت می‌کند.

 وی افزود: پیاده ‌روی به بسیاری از افراد مبتلا به درد آرتروز و کمردرد کمک کرده است ضمن اینکه استرس را کاهش می دهد و  کمک می‌کند چشم انداز مثبتی از زندگی پیدا کرده و احساس جوانتر بودن داشته باشیم.

رعایت اصول آموزشی 

مسوول پویش ورزش های همگانی همدان نیز گفت: پویش ایران فعال از سوی فدراسیون همگانی کشور در راستای مشارکت حداکثری مردم ایجاد شده و آموزش اصولی را در راس می دانیم.

میثم ناصرنژاد افزود: در این پویش توجه ویژه به حضور گسترده مردم در ورزش پیاده روی شده است اما انتظار می رود همراه با اجرای اصولی باشد.

وی بیان کرد: استفاده از کفش مناسب یکی از مهمترین نیازهای انجام این ورزش است به طوریکه مانع از ایجاد تاول و پینه پا شود ضمن اینکه پاشنه کفش پیاده روی باید سفت و پنجه نیز فضای کافی داشته باشد.

ناصرنژاد بیان کرد: از ورزشکاران پیاده روی می خواهیم پنج دقیقه ابتدایی را گرم کنند، سپس به تناوب سرعت را بالا برده و تنفس عمیق را همراه فعالیت انجام دهند و ۱۵ دقیقه این وضعیت را طی کنند.

وی افزود: به هنگام پیاده روی نیز باید دست ها را تاب داد، قامت را صاف و سر روبه بالا باشد و با گام بلند قدم برداشت.

ناصرنژاد خاطرنشان کرد: پنج دقیقه پایانی نیز باید با سردکردن و چند حرکت کششی ملایم همراه باشد و نوشیدن آب نیز نباید فراموش شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =