نخستین زنجیره تولید گوشت بوقلمون کشور در زنجان فعال است

زنجان - ایرنا - معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: نخستین زنجیره تامین و تولید گوشت بوقلمون کشور با ۳۵ واحد تولیدی در این استان فعالیت دارد.

سید محمد علی صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استان زنجان با تولید بیش از ۱۰ درصد گوشت بوقلمون مصرفی یکی از قطب‌های تولید این محصول در کشور به شمار می‌رود که ۳۱ واحد پرورش بوقلمون گوشتی با ظرفیت ۲۱۵ هزار و ۱۰۰ قطعه در هر دوره فعالیت دارند.
وی اظهارداشت: در راستای اجرای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اصلاح ساختار صنعت طیور کشور و بهبود فضای کسب و کار برای کاهش هزینه های تولید، افزایش بهره وری و توسعه اقتصادی واحدهای پرورش بوقلمون این استان، شرکت تعاونی صنعت یکپارچه بوقلمون شمالغرب به نام هندوشکا فعالیت زنجیره­‌ای خود را  سال۹۴ آغاز کرد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این واحد پرورش بوقلمون با ۱۰ عضو اصلی از اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان اولین زنجیره واقعی تولید گوشت بوقلمون در کشور فعالیت خود را آغاز و نسبت به تکمیل زنجیره تولید خود اقدام کرد.
به گفته صادقی، احداث سه مزرعه مادر بوقلمون با ظرفیت ۱۵ هزار قطعه بوقلمون مادر و راه اندازی ۳۵ واحد پرورشی تحت پوشش با ظرفیت ۲۵۹ هزار قطعه را از اقدامات واحد تولیدی هندوشکا برای توسعه فعالیت ها ذکرکرد.
وی اضافه کرد: با تاسیس و تکمیل واحدهای در دست اجرا ظرفیت نهایی این واحد تولید و پرورش بوقلمون گوشتی به ۳۰۰ هزار قطعه در هر دوره خواهد رسید.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: قرارداد با کارخانه­ های خوراک دام و طیور و تولید کنسانتره ویژه بوقلمون هندوشکا در این استان و خوزستان که با استقبال پرورش دهندگان نیز مواجه شده از دیگر اقدامات مهم این واحد تولیدی زنجیره تولید گوشت بوقلمون است.
صادقی ادامه داد: واحد بزرگ تولیدی هندوشکا قرارداد عرضه ماهانه ۷۰ هزار قطعه به کشتارگاه های طیور داخل و خارج از استان را دارد که تکمیل و راه اندازی خط کشتار بوقلمون مالکیتی این شرکت در دست اقدام است.
وی خاطرنشان کرد: تکمیل ناوگان حمل و نقل تخم نطفه دار، جوجه و بوقلمون زنده با ۲ هزار و ۸۲۰ قطعه، گوشت بوقلمون با ۴۲ تن از طریق کامیونت یخچال دار از دیگر اقدامات این واحد تولیدی برای تکمیل زنجیره تولید بوقلمون است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، با بیان اینکه واحد هندوشکا با کارخانه کنسروسازی مازندران برای کنسرو گوشت بوقلمون در طعم های مختلف قرارداد منعقد کرده است، گفت: برند هندوشکا برای محصولات شرکت نیز طراحی شده است.
به گفته صادقی، این واحد تولیدی علاوه‌بر اقدامات بیان شده با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام استان زنجان، روزانه به قطعه بندی بوقلمون با پنج تن ظرفیت اقدام می کند.
وی، توزیع و عرضه مستقیم گوشت بوقلمون در میدان های عمده عرضه گوشت و احداث کارخانه جوجه کشی بوقلمون به ظرفیت ۲۵۰ هزار قطعه در هر دوره  و قرارداد با سازمان ها و نهادهای دولتی به منظور تأمین گوشت بوقلمون را از دیگر اقدامات هندوشکا بیان کرد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این واحد زنجیره ای تولید گوشت بوقلمون ماهانه ۷۰ هزار قطعه بوقلمون از نقاط مختلف کشور خریداری ، کشتار و به بازار های مصرف عرضه می کند.
 صادقی تاکید کرد: ساختار مناسب و مطلوب این شرکت موجب شده تا شاخص های عملکردی مناسبی در زمینه کاهش تلفات و ضریب تبدیل، افزایش شاخص تولید، قابلیت اطمینان بالا برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان و افزایش مصرف سرانه بوقلمون در استان و کشور ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: واحد زنجیره‌ای تولید گوشت بوقلمون درصدد است تا با بستر سازی مناسب زمینه های صادرات این محصول با ارزش را فراهم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =