۱۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۷
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 83805716
۰ نفر

برچسب‌ها

پای گسل مشاء و ری به شورای تهران کشیده شد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید که گسل‌های مشاء - فشم و ری مطالعات لرزه‌شناسی نشده‌ است و از شهرداری خواست تا اطلاعات مکانی گسل‌ها را منتشر کند.

سیدآرش حسینی میلانی روز یکشنبه در دویست‌وشانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: زمین‌لرزه‌های اخیر تهران بر اساس اظهارات متخصصان به خاطر فعال شدن گسل مشاء است؛ در حالی که در مورد گسل‌های مشاء - فشم و ری مطالعات بنیادین و جامعی انجام نشده است.

وی ادامه داد: اگر سازمان‌های ملی و دستگاه‌های بزرگ قادر به انجام مطالعه و تامین مالی در این باره نیستند، لازم است شهر تهران برای انجام این مهم اقدام کند.  

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه طبیعت با رخ‌دادهای زمین‌لرزه اخیر یادآوری و هشدار می‌دهد خطر در کمین است، اظهار داشت: همه صاحبنظران و متخصصین زلزله‌شناسی به اتفاق نگرانی خود را از بروز یک زلزله بزرگ گوشزد کرده‌اند.

به گفته وی، براساس طرح جامع شهر تهران شهرداری باید با شناسایی دقیق پهنه‌های گسلی، خطواره‌های گسلی را با مقیاس یک، دوهزارم در نقشه‌های موضوعی تهیه کرده و به‌عنوان یک لایحه اطلاعاتی شامل ساز و کار گسل‌ها و حریم آنها را روی نقشه‌ای تفصیلی پیاده کرده و ضوابط احداث ساختمان و تأسیسات زیربنایی را لحاظ کند.  

وی تاکید کرد که در برنامه‌ پنج ساله نیز این موضوع مورد تاکید بوده است، هرچند اظهار شده لایحه اطلاعات مکانی گسل‌ها در سامانه‌های شهرسازی درج شود ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد کماکان وضعیت طبقه‌بندی گسل‌های فعال و آگاهی از وضعیت لغزش‌ها و جابجایی دوره‌ای آنها که می‌تواند در برنامه‌ریزی شهری مورد توجه قرار گیرد، انجام نشده است.  

میلانی با اشاره به اهمیت موضوع و ضرورت افزایش ایمنی و مدیریت ریسک خطر لرزه‌ها و بنابر مفاد برنامه‌های پنج ساله اول تا سوم و سایر تکالیف ابلاغی، به شهرداری تهران تذکر داد.

وی افزود: برای مقابله با خطرات احتمالی آتی و مدیریت ساخت و ساز در حریم گسل‌ها و مناطق پر خطر با همکاری سازمان‌های مربوطه از جمله سازمان زمین‌شناسی، شهرداری نسب به تکمیل اطلاعات مکانی و انجام مطالعات لغزش‌ها و جابجایی تدریجی گسل‌های تهران به‌ویژه گسل مشاء و ری پیگیری و اقدام لازم را انجام دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =