۱۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۵
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 83805474
۰ نفر

برچسب‌ها

هنرمند میبدی زیلوهایی با کاربری‌های جدید طراحی کرد

یزد- ایرنا- یک هنرمند زیلوباف میبدی با به وجود آوردن آویزه‌های تزیینی (تاپ‌استری) جدید از جنس زیلو کاربری‌های نوینی برای این هنر صنعت طراحی کرد.

زیلو از زیراندازهای پرکاربرد و صنایع دستی شناخته شده ایرانیان است که اقداماتی برای ثبت جهانی آن در میبد که به عنوان شهر زبلو شناخته می‌شود، صورت گرفته و برخی از هنرمندان فعال در این هنر صنعت پای در مسیر تحقیق و پژوهش نهاده‌اند تا با ایجاد محصولات نو  این میراث ارزشمند را بیش از پیش به جامعه بشناسانند.

آویزه‌های تزئینی (تاپ استری) در واقع بافته‌های پودنمای ساده بافی هستند که نقوش آن با روش بافت آزاد ایجاد می‌شود و پود کاملاً روی تار را می‌پوشاند و نقش را می‌سازد.

نفیسه پورمحمودآبادی متولد ۱۳۶۷ که از سال ۸۳ با علاقه فراوان  رشته هنر را برگزیده از هنرمندانی است که با دیدی نو و پشتکاری  که خصلت مردمان کویر مرکزی ایران است وقت و انرژی خود را در این راه صرف کرده‌است .

وی با تحقیقاتی که در رشته زیلو و مرتبط با پایان‌نامه تحصیلی خود در مقطع کارشناسی رشته بافت داشته، نوآوری‌هایی را در زمینه بافت و طراحی زیلو انجام داده‌ است.

این هنرمند در گفت و گو با ایرنا گفت: تحقیقاتم را با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته نقاشی دنبال کردم و زیلو را وارد حوزه آویزه‌های تزئینی (تاپ استری)  که یکی از رده‌های مطرح هنرهای تجسمی است، کردم و کاربری‌هایی تزئینی حاصل ارتباط تاپ استری با زیلو ایجاد شد.

وی ادامه داد : از مجموع آویزه‌های تزئینی (تاپ استری)  بعضی از آنها حالتی دکوری دارد،  یک سری هم در قالب فرش‌های نرم و زیراندازهای پرزدار و ۲ رو تولید شده که قابلیت تولید انبوه را دارد.

پورمحمودآبادی گفت: نتیجه تحقیقات و کارهایی که انجام دادم از بین بردن سفتی و سختی زیلو است که گاهی باعث می‌شود کمتر مورد استقبال و استفاده قرار گیرد.

وی گفت: من بافنده زیلو نیستم اما برای انجام تحقیقات بافت زیلو را فرا گرفتم تا بتوانم بر روی آن نوآوری و خلاقیت داشته‌باشم.

این هنرمند رشته زیلو بافی در ارتباط با تهیه تجهیزاتی که در هنر خود نیاز دارد ، اظهار داشت : یک سری از تجهیزات را بافنده‌ها دارند اما تجهیزات و رنگ‌هایی خاص که برای کارم در نظر دارم را خودم تهیه و در اختیار بافنده می‌گذارم.

وی  گفت: یک هنرمند همیشه ایده می‌دهد و وسیله سرمایه‌دارشدن دیگران را فراهم می‌کند به همین دلیل در مسیری که پیش گرفته‌ام سعی می‌کنم اگر بازده مالی هم ندارد آن را به اتمام برسانم .

پورمحمودآبادی در خصوص غرفه‌های اختصاص یافته به صنایع دستی در بنای تاریخی شاه عباسی میبد که اخیرا به مزایده گذاشته شده نیز اظهار داشت: بودن در این غرفه‌ها برای هنرمندان هزینه زیادی دارد و هر هنرمندی در آغاز کارش نیاز به حمایت دارد بنا بر این به مزایده گذاشتن غرفه‌ها با توجه به شرایطی که هنرمندان دارند، به صلاح این قشر نیست.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =