قالیباف: مجلس یازدهم خود را نماینده همه مردم ایران می‌داند

تهران - ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم خود را نماینده همه مردم ایران می‌داند، گفت: نظام اسلامی در سطوح راهبردی روز به روز قوی‌تر از گذشته به راه خود ادامه داده است به گونه‌ای که امروز  به عنوان یک قدرت مهم منطقه ای تبدیل به یک بازیگر تاثیرگذار و پرنفوذ در عرصه‌های بین‌المللی شده است.

«محمدباقر قالیباف» در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: مجلس یازدهم در برهه‌ای حساسی از تاریخ انقلاب اسلامی و در آغاز برداشتن گام چهل ساله دوم آن و در حالی که جمهوری اسلامی با مجموعه‌ای از قوت‌ها و ضعف‌ها و فرصت ها و تهدیدها روبرو است، با همدلی و وحدت میان نمایندگان مردم برای حل مشکلات آنها آغاز به کار می‌کند.

وی افزود: نگاهی کلان به گذشته ۴۰ ساله و جایگاه فعلی جمهوری اسلامی نشانگر این است که علیرغم اینکه ضعف‌های کارکردی و رفتاری و کاستی‌های مرتفع نشده، توانسته است گام اول خود را محکم و استوار بردارد. این یک واقعیت انکارناپذیر است که جمهوری اسلامی در برابر  همه گستره دشمن در همه عرصه‌های نظامی، سیاسی اقتصادی، بین‌المللی، امنیتی و فرهنگی ایستادگی و مقاومت کرده بدون این که از آرمان‌های اصلی خود ذره‌ای عقب نشینی کند.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نظام اسلامی در سطوح راهبردی روز به روز قوی‌تر از گذشته به راه خود ادامه داده است به گونه ای که امروز  به عنوان یک قدرت مهم منطقه ای تبدیل به یک بازیگر تاثیرگذار و پرنفوذ در عرصه‌های بین‌المللی شده است.

وی اضافه کرد: نگاهی به حجم و شدت دشمنی نظام سلطه با همه ابزارهای قدرتمند رسانه‌ای، اقتصادی و سیاسی و اطلاعاتی خود به خوبی گواه این مساله است که  امروز انقلاب اسلامی توانسته است مهمترین الگوی رقیب برای نظام سرمایه دار جهانی باشد. این دستاورد بزرگ تنها براساس حرکت بر مدار مکتب امام و هدایت رهبری حکیم انقلاب و مجاهدت مردانی چون حاج قاسم‌ها بدست آمده است. مردانی که با ولایت پذیری و عقلانیت و کارآمدی خطوط طراحی شده توسط رهبری را تحقق بخشیدند.  

قالیباف خاطرنشان کرد: در کنار این توفیقات عظیم ندیدن ناکامی‌های بزرگ باعث از دست رفتن سریع دستاوردهای بدست آمده خواهد شد چرا که نداشتن تصویر درست از واقعیت‌های موجود باعث اشتباه در تصمیم و اجرا می‌شود. ناکامی‌های گوناگون در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متاسفانه به سرمایه اجتماعی نظام آسیب وارد کرده است. براین اساس انقلاب اسلامی در آغاز گام دوم خود برای رسیدن به هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی با مجموعه‌ای از تهدیدها و فرصت‌ها روبرو است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مهمترین فرصت ما رهبری حکیمانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب است که کشتی نظام را از طوفان‌های سخت به سلامت تا به امروز عبور داده است. فرصت دیگر باور دینی عمیق مردم به ویژه جامعه ایثارگری و خانواده شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم و اعتقاد آنها به آرمان‌های انقلاب اسلامی که زمینه ساز امدادالهی در دشواری‌های بزرگ می‌شود.

قالیباف ادامه داد: از سوی دیگر قدرت منطقه ای فزاینده جمهوری اسلامی هم که باعث شکل گیری عمق راهبردی و نفوذ ژئوپلتیکی شده و فرصت مغتنمی است که جمهوری اسلامی را به نماد مقاومت در برابر مستکبران تبدیل کرده و همچنین با افزایش توان بازدارنده نظامی جرات دست درازی به این سرزمین را از دشمن سلب کرده است.

رییس قوه مقننه گفت: قدرت علمی و پیشرفتی فناورانه در کشور به دست نخبگان که زمینه لازم جهت هر گونه پیشرفت را فراهم کرده است. بدنه وسیع و گسترده نیروهای جهادی و مردمی در سراسر کشور فرصت بی‌نظیری است که می تواند در صورت انسجام و مدیریت مطلوب مبتنی بر الگوی عمل جهادی بر ناکامی های گوناگون غلبه کند.

وی وجود طیفی از جوانان مومن و انقلابی را فرصت مغتنم شمرد و گفت: این جوانان با استقامت مومنانه خود موتور متحرکه این کشتی پرتلاطم شده است و در کنار این موارد، سرمایه انسانی جوان و توانمند ایرانی و ثروت‌های عظیم خدادادی و منابع فراوان طبیعی نیز از جمله ظرفیت‌ها و فرصت‌های دیگر است که می‌تواند بستر شکل‌گیری جهش بزرگ در عرصه‌های مختلف شود.  

 قالیباف با بیان این که در کنار تمام فرصت‌ها، تهدیداتی هم در کمین نظام اسلامی است؛ تصریح کرد: نخستین تهدید، کاهش سرمایه اجتماعی نظام است که در نتیجه ناکارآمدی اشباع شده مدیریتی کشور و فاصله گرفتن مسئولان از اصول انقلاب ایجاد شده و متاسفانه چالش اقتصادی و معیشتی را بوجود آورده که زمینه ساز بیکاری و آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده است.

رییس مجلس گفت: فساد نگران کننده در تار و پود ساختارهای مختلف نفوذ کرده و موجب افزایش تبعیض و نارضایتی و عدم تحقق عدالت شده است؛ همچنین نظام اداری و اجرایی متورم و به هم ریخته کشور تهدید دیگری است که امکان حکمرانی خوب را سلب کرده است.

وی در ادامه تضعیف نهاد بسیار مهم خانواده از طریق گسترش روز افزون سبک زندگی غربی را  تهدیدی نگران کننده عنوان کرد که نیاز به توجه ویژه و فوری دارد و اضافه کرد: در نهایت گسترش نفوذ جریان غرب‌زده که با امید بستن دشمن مانع خودباوری ملی و توجه به ظرفیت‌های عظیم داخلی شده است تهدید مهم دیگری است که باید در مورد آن به طور جدی هوشیار بود.

قالیباف ادامه داد: اگر چه این موارد می‌تواند تهدید جدی برای حاکمیت ایران اسلامی باشد اما تجربه های پیشین انقلاب اسلامی در وضعیت‌های بحرانی نشان داده است اگر الگوی موفق گذشته به ویژه در پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در دوران دفاع مقدس و در تقویت توان نظامی و توسعه قدرت منطقه ای مبنای عمل قرار بگیرد، از تهدیدات موجود نیز می‌توان فرصت‌های بزرگ ساخت.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس نظام فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی برای استفاده از فرصت‌های یاد شده و جلوگیری از اثرگذاری و تشدید تهدیدها تنها راه این است که الگوی مدیریت جهادی در پیش گرفته شود.

وی با بر شمردن اصول الگوی مدیریت جهادی گفت: باور به مبانی قرآنی و سنت‌های الهی و استعانت مستمر از آن‌ها که امروز برای ما در ولایت فقیه و مردم‌سالاری اسلامی متبلور است و می‌تواند سبب گشایش هر بن‌بستی شود.

رییس مجلس مردمی‌سازی حکمرانی و اقتصاد را دومین اصل الگوی مدیریت جهادی دانست و افزود: این موضوع می‌تواند ظرفیت‌های بزرگ انسانی مادی و معنوی را وارد عرصه مدیریت می کند.  

قالیباف به سومین اصل مدیریت جهادی اشاره کرد و افزود: تلاش و کوشش مجاهدانه و امیدوارنه که کمبودها و نقص‌های ساختاری و کاستی‌ها را جبران می‌کند.  

وی افزود: همچنین توجه ویژه به معنویت و اخلاق اسلامی به عنوان اصل چهارم مدیریت جهادی زمینه ساز توجهات ویژه حضرت ولی عصر (عج) و «رزق لا یحتسب» می‌شود.

رییس قوه مقننه اظهارداشت: پنجم وحدت کلمه مردم همگرایی نخبگان که به تعبیر امام بزرگوار رمز پیروزی و بقا جمهوری اسلامی است و ششم توجه و میدان دادن به نسل جوان پرانگیزه و توانمندسازی آنها که می تواند هر مانع ای را از سرراه بردارد و هفتم توجه ویژه به عدالت با اولویت دادن به محرومین و مستضعفین و همچنین طبقه متوسط که صاحبان اصلی انقلاب هستند و خواهند بود.

رییس مجلس افزود: اکنون که مجلس در آغاز راه خود قرار دارد آنچه که شرایط را خطرناک‌تر می‌کند الگوی مدیریتی دستگاه های اجرایی کشور است که علاوه بر ناکارآمدی و آشفتگی مدیریتی و تمرکز بر نگاه بیرون به بسیاری از اصول و مولفه‌های الگوی مدیریتی جهادی باور ندارد. در چنین شرایطی است که مجلس یازدهم می‌تواند با رویکردی منطقی و انقلابی نسبت به دولت و با استفاده از ظرفیت‌های تقنینی و به خصوص نظارتی خود در چارچوب پیام رهبر انقلاب دولت را به سمت مطلوب هدایت کند.

قالیباف ادامه داد: مجلس یازدهم نقشه راه خود را پیام رهبر حکیم خود قرار می‌دهد و به عنوان یک نهاد مردمی و انقلابی که هدف خود را تشکیل مجلس قوی و کارآمد قرار داده است حل مسایل ملی و محلی مردم را به عنوان یک وظیفه انقلابی و مطلوب وجه همت خود قرار خواهد داد و با این شاخص تعامل خود را با دولت فعلی و دولت آینده را تنظیم می‌کند.

وی گفت: مجلس یازدهم نه بنای تقابل و مچگیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند. مجلس یازدهم تلاش می‌کند موانع قانونی دولت در مسیر خدمت رسانی به مردم را حذف و اصلاح کند. اما در عین حال اجازه نخواهد داد دولت در اجرا و پیاده سازی قوانینی که حل کننده مسایل مردم است سهل انگاری کند.

رییس مجلس افزود: رهبری در پیام روشنگرانه خود در حوزه اقتصادی بر توجه به معیشت طبقات ضعیف و تحقق عدالت تاکید داشتند و اشاره فرمودند مطابق نظر صاحب نظران این هدف با اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملی محقق می شود.  

قالیباف ادامه داد: امروز امراض اصلی اقتصاد ما مانند رشد نقدینگی، ‌ بهینه نبودن قیمت های نسبی و تخصصی نبودن تولید برهیچ صاحب نظری پوشیده نیست و از مهمترین دلایل اصلی آن هم حذف حضور موثر مردم، ‌ مداخلات غیرمنطقی دولت، انحصارات، امضاهای طلایی، پولسازی کسری بودجه و نظام مالیاتی معیوب است.

وی گفت: متاسفانه باید بپذیریم انقلاب مردمی ما به اقتصاد مردمی منجر نشد. علت هم این بود که آرمان‌های متعالی انقلاب مانند پیشرفت و عدالت را در ظرف دیوانسالاری یکصدساله کشور ریختیم و چنانچه رهبری اشاره کردند نمره قابل قبولی نگرفتیم. این رخداد بیش از همه محصول نبود تفکر جامع، ‌منسجم و نظامند به اقتصاد ملی است.

رییس مجلس افزود: اقتصاد مردمی، مردم بنیاد است و با اراده و حضور و سرمایه و فعالیت های مستقیم مردم تحقق پیدا می کند و دولت در آنها تنها نقش زمینه‌سازی و ظرفیت سازی و نظارت دارد. در این اقتصاد هدف تنها کسب سود بیشتر و رشد اقتصادی به هر قیمتی نیست بلکه اقتصاد وسیله ای برای تحقق آرمان های والاتر انسانی و اخلاقی که یکی از آنها تحقق عدالت است.

وی ادامه داد: مجلس مردمی و قوی یازدهم با همه توان و امکانات و ظرفیت‌های قانونی خود و با یاری خداوند تلاش خواهد کرد تا بارهای برزمین مانده انقلاب اسلامی که در راس آن حل مشکلات و سختی‌های زندگی محرومین و مستضعفین است را از زمین بردارد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر و محرومیت را به حداقل برساند.

قالیباف تاکید کرد: مجلس یازدهم به عنوان یک مجلس مردمی و انقلابی در کنار مسایل ملی و حل مسایل محلی مردم نیز توجه دارد. به ویژه اینجانب به عنوان رییس مجلس خود را متعهد می‌دانم که در این موضوع با حضور میدانی پشتیبان نمایندگان باشم.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این امر مهم از طریق هم افزایی نیروهای جهادی و مردمی، متخصصان و نمایندگان بخش خصوصی، ‌ نمایندگان نهادهای عمومی و حاکمیتی و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با محوریت نماینده مجلس محقق خواهد شد و هدف از آن این است که هر نماینده ای در حوزه انتخابیه خود به یک کنشگر فعال در حوزه حل مسایل مردم و پاسخ به مطالبات آنها تبدیل شود و با اجرایی سازی قوانین از طریق نظارت هوشمند و موثر و هم افزایی ظرفیت ها و امکانات معضلات حوزه انتخابیه خود را برطرف کند. این الگو در سطح استان و سپس در سطح ملی با تشکیل کارگروه های موضوعی دنبال خواهد شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: موضوع دیگر که اهمیت فراوان دارد، مقوله فرهنگ است. فرهنگ، همیشه از مهمترین اولویت‌ها بوده، اما با آن برخورد شعاری شده است. مجلس یازدهم، تقویت نهاد خانواده و ترویج و تقویت فرهنگ و سبک زندگی اسلامی- ایرانی در برابر سبک زندگی غربی را، اولویت اصلی خود قرار می‌دهد و اجرایی شدن سند تحوّل آموزش و پرورش، و اصلاح و تقویت کمّی و کیفی رسانه ملّی را پیگیری خواهد کرد. همچنین تلاش خواهیم کرد با شتاب دادن به روند شکل‌گیری شبکه ملّی اطلاعات، و نظارت دقیق بر عملکرد مسئولین این حوزه، ضمن قانونمندسازی فضای مجازی، دستگای مسئول را مکلّف کنیم، که با بهترین کیفیت ممکن، خدمات زیرساختی و محتوایی در حوزه فضای مجازی را، به مردم عرضه کنند.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم، خود را نماینده همه مردم ایران می‌داند، تصریح کرد: مجلس حتی خود را نماینده کسانی که به هر دلیل سیاسی، یا نارضایتی از شرایط کشور، به آن رای نداده اند، و بر اساس نگاه بلند رهبرحکیم انقلاب، معتقد است که تمام دستگاه های حاکمیتی، باید مثل خورشید، بدون تبعیض بر همه شهروندان ایران عزیز بتابند و به آن ها خدمت کنند.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: مجلس یازدهم با توجه به نقشی که برای خود در جایگاه تمدن ساز انقلاب اسلامی قائل است، بر سر آرمان‌های اصلیِ انقلاب، هیچ مسامحه ای را نمی‌پذیرد و مقابله مقتدرانه در برابر دشمن خارجی، به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی را جزو اصول اساسی خود قرار می دهد، و در مرزبندی با جریان معاند و منافق داخلی، تعارف نمی کند، و البته دایره نیروهای انقلاب را مطابق راهبرد رهبر انقلاب گسترده می‌داند، و با طرد نیروهای انقلابی، به دلیل اختلاف سلیقه‌های سیاسی یا کارشناسی، با جدیّت مخالفت خواهد کرد.  

وی ادامه داد: مجلس یازدهم، توجه به واقعیّت‌ها را، در راه رسیدن به آرمان‌ها، مدنظر قرار می دهد، تا آرمانگرایی به توّهم منجر نشود. بر اساس تبیین رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، مکتب امام (ره) شامل سه بعد عدالت، معنویت و عقلانیت است و مجلس یازدهم بر این باور است که تمرکز و توجه یکسان بر تمامی این ابعاد، ضروری است و تاکید بر یکی از این ابعاد و بی توجهی به ابعاد دیگر، منجر به انحراف جامعه و حکومت می شود.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم خود را متعهّد به ادامه دادن راه شهید سلیمانی، در افزایش توان محور مقاومت، به عنوان راهبردی غیرقابل تغییر دانسته و حمایت از ملت فلسطین، حزب الله لبنان، گروه‌هایِ مقاومت، حماس، جهاد اسلامی و مردم مظلوم یمن را وظیفه ی انقلابی و ملّی خود به حساب می‌آورد، گفت: مجلس یازدهم همیشه خود را کنار مردم، دولت و مرجعیت عراق و آماده هرگونه همکاری با آنها خواهد دانست.

وی با اشاره به راهبرد مورد نظر مجلس در حوزه سیاست خارجی، تاکید کرد: مجلس یازدهم، استکبارستیزی را، هم آرمانی اعتقادی و هم منفعتی راهبردی می‌داند و مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را، بی‌حاصل و پرضرر ارزیابی می کند. راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است. کاری که با حمله بی‌سابقه به پایگاه عین الاسد شروع شد و با شکسته شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت و با اخراج کامل ارتش تروریست امریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه مجلس یازدهم، در عین باور به درون زایی و مردم باوری، برونگرایی را نیز مد نظر قرار می دهد، گفت: مجلس معتقد است برونگرایی باید با تمرکز بر کشورهای منطقه بویژه همسایگان، و در کنار آنها قدرت های بزرگی باشد که در سختی ها با ما دوستی کردند و منافع راهبردی قابل توجهی با ما دارند. البته مجلس یازدهم، حامی گسترش ارتباط با همه جامعه جهانی است، اما اعتماد به حکومت هایی که چه در سابقه ی تاریخی خود و چه در تجربه ی دوران جمهوری اسلامی، کارنامه ی سیاهی دارند را، خطای راهبردی می داند.

وی افزود: طبیعی است که تحوّل در مجلس و احیای جایگاه و شان مجلس، الزام اولیه برای هر اقدام موثّر در حل مسائل کشور و مشکلات مردم است. مجلس باید تغییر را از خود آغاز کند. شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی، چهار رویکرد اصلی در تحوّل مجلس خواهد بود.

قالیباف عنوان کرد: در یک جمله، مجلس یازدهم، تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با استمداد از حضرت باری تعالی و تحت راهبری های رهبر فرزانه انقلاب، مجلسی قوی، کارآمد، مردمی و انقلابی بسازد، تا با محور قراردادن حل مسائل مردم،  و دفاع قدرتمند از حقوق و منافع مصرح آنها در قانون اساسی، در سال های آغازین گام دوّم، سرمایه اجتماعی نظام را تقویت و حرکت به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی را تسریع کند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای ساخت تمدّن نوین اسلامی، باید ایرانی قوی ساخت. ایرانی که در آن تک تک مردم ایران، با هر سلیقه ای و در هر گوشه ای از کشور، قوی باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha