کاهش ۹۷ درصدی جا به جایی هوایی مسافر در بجنورد

بجنورد- ایرنا- مدیر فرودگاه بجنورد گفت: ۵۳۷ مسافر فروردین و اردیبهشت ماه امسال و در شرایط کرونا با پروازهای این فرودگاه جابه جا شدند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۹۷ درصد کاهش دارد.

محمدابراهیم قدمگاهی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مدت ۲۶۲ مسافر پروازی وارد بجنورد شده و ۲۷۵  مسافر نیز استان خراسان شمالی را به مقصد تهران ترک کرده اند.

وی افزود: پارسال در همین مدت ۹۱۷ مسافر با پرواز تهران وارد بجنورد شده بودند و همچنین ۹۰۱ نفر نیز  بالعکس پرواز داشتند.

وی اظهار داشت: در سال جاری این پروازها با ۶ فروند هواپیما و پارسال نیز در همین مدت با ۱۳ فروند پروازها انجام شد.

قدمگاهی علت کاهش پروازها در سال جاری  را شیوع ویروس کرونا و کاهش مسافر عنوان کرد و افزود: هم اکنون پرواز ها مجددا برقرار شده است و تلاش می کنیم تا با رعایت مسایل بهداشتی و ضد عفونی کردن و حتی تسب تب سنجی و غربالگری از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کنیم.

وی اظهار داشت:  هر چند پس از شیوع ویروس کرونا پروازهای فرودگاه بجنورد کاهش یافت اما مردم خراسان شمالی با برقراری مجدد پروازها، استقبال خوبی از ناوگان هوایی کردند.

 مدیر فرودگاه بجنورد گفت: بر اساس تقویم پروازی فرودگاه بجنورد، در هفته ۹ پرواز رفت و برگشت بین بجنورد و تهران باید انجام شود که با توجه به شیوع کرونا و کاهش آمار مسافر، در ۲ ماه شمار این  پروازها به یک تا ۲ پرواز رسیده و در نهایت تمامی پروازها لغو شد.

از زمان شیوع ویروس کرونا شرکت هواپیمایی آسمان، ماهان و ایران ایر شمار زیادی از برنامه های پروازی خود در مسیر بجنورد - تهران را لغو کردند که این امر نیز به نوعی باعث کاهش مسافر شد.

پارسال ۲۴۲ پرواز توسط سه شرکت هواپیمایی مزبور به مقصد فرودگاه بجنورد انجام شده که در مقایسه با سال پیش از آن ۱۲۰ درصد افزایش داشته است اما از اسفند ماه پارسال سفر ناوگان هوایی استان بسیار کاهش یافت.

۲۸ هزار و ۱۶۲ مسافر، سال گذشته از طریق پروازهای فرودگاه بجنورد جابه‌جا شده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل آن ۹۸.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

فرودگاه بجنورد به علت شرایط خاص اقلیمی و مکانی، نیاز به هواپیمای خاص دارد که هم اکنون عمدتا هواپیماهای فوکر در این فرودگاه برنامه پروازی دارند و در فصل زمستان شمار زیادی از پروازها به علت بدی آب و هوا لغو می شود.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد که فاصله بجنورد، مرکز این استان تا تهران افزون بر ۷۰۰ کیلومتر و تا مشهد ۲۵۰ کیلومتر است.

فرودگاه بجنورد به عنوان فرودگاه مرز هوایی فعال است که دارای یک باند به ابعاد ۴۲۰۰ در ۴۵ متر، اپرون به ابعاد ۲۴۵ در ۱۱۸ متر، تاکسی وی عمود به ابعاد ۲۳ در ۱۲۰ متر و ساختمان ترمینال مسافری به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع و ترمینال جدید به مساحت ۴۶۰۰ مترمربع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha