ترامپ معترضان مرگ یک سیاه‌پوست را اراذل و اوباش نامید

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا معترضان مرگ یک سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا را اراذل و اوباش و گروه‌های چپ تندرو خواند و گفت: اجازه نمی‌دهیم جوامع ما متلاشی شود.

دونالد ترامپ عصر شنبه در مرکز فضایی کندی در فلوریدا پس از پرتاب ماهواره «اسپیس ایکس» با اشاره به کشته شدن جورج فلوید سیاه‌پوست در بازداشت افسر سفیدپوست، افزود: مرگ فلوید یک فاجعه عمیق بود. آن نبایستی هرگز اتفاق می‌افتاد.

وی ادامه داد: یادبود جورج فلوید با شورشیان و هرج ومرج طلبان، تحقیر می‌شود. ضروری است که ما جواهر تاج دموکراسی آمریکا را حفاظت کنیم که حاکمیت قانون و سیستم قضایی مستقل ما است.

این در شرایطی است که رئیس جمهوری آمریکا تا کنون چندین مقام اجرای قانون و نظارتی را که به شخص او وفادار نیستند، برکنار کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا معترضان به مرگ جورج فلوید ۴۶ ساله در مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا را «جنایتکاران چپ تندرو و اراذل و اوباش» نامید و گفت: در سراسر کشور و در سراسر جهان مجاز نخواهند بود که جوامع را متلاشی کنند، ما اجازه نخواهیم داد این اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: من به عنوان یک دوست و متحد هر آمریکایی که به دنبال عدالت و صلح است، مخالف با هرکسی که این فاجعه را به غارت، سرقت و تهدید بدل کند، در برابر شما ایستاده‌ام.

ترامپ پس از آن توضیح داد: خشونت و خرابکاری توسط آنتی‌فا و سایر گروه‌های چپگرای تندرو هدایت می شود.

اتهام‌زنی نسبت به حوادث اخیر در میان مقامات آمریکا ابعاد جدیدی یافته است در حالیکه ترامپ و طرفداران او، گروه آنتی‌فاشیست‌ها و چپ‌های افراطی را مسئول آنچه هرج و مرج خوانده‌اند، می‌نامند. مخالفان ترامپ هم گروه‌های سفید برترپندار را در حمله به برخی اماکن همچون دفتر سی ان ان در آتلانتا مسئول می‌دانند هرچند که تاکنون هر دو طرف مدارک و شواهدی برای این ادعای خود ارائه نداده‌اند.

به کار بردن «اراذل و اوباش» برای معترضان عمدتا سیاه‌پوست هم می‌تواند به موج دیگری بدل شود چرا که از آن برداشت کاملا نژادپرستانه استنتاج خواهد شد.

آرزوی فرود به ماه و مریخ

ترامپ به موشک «اسپیس ایکس» که برای نخستین بار از داخل خاک آمریکا به فضا پرتاب شده است هم اشاره کرد و گفت: در سال‌های پیش رو، آمریکا عظیم‌تر، بهتر، بیشتر و سریع‌تر خواهد شد و آمریکا همیشه اول خواهد بود.

البته رئیس جمهوری چهل و پنجم آمریکا در سه سال گذشته همواره گفته بود که با انتخاب وی، آمریکا اول شده است اما اکنون آن را به سال‌های پیش رو و با این تصور که چهار سال دیگر هم در کاخ سفید خواهد بود، حواله می‌دهد.

وی افزود: در سال‌های پیش رو، بر اساس وعده‌ای که داده‌ام نخستین کشوری خواهیم بود که در ماه و مریخ فرود خواهیم آمد. نخستین زن بر روی ماه یک زن آمریکایی و نخستین کشوری که بر روی مریخ فرود می‌آید هم ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha