۱۰ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۴
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83804738
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تلاش مرزبانی پاکستان برای تقویت تجارت با ایران

اسلام‌آباد - ایرنا - گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است: هر چند تردد محدود ناوگان باری با توافق ایران و پاکستان در میرجاوه (گذرگاه مرزی تفتان) ازسرگرفته، اما تعلیق فعالیت‌های تجاری در بازارچه‌های مرزی دو کشور همچنان برای ساکنان این مناطق به ویژه مردم بلوچستان پاکستان مشکل ساز شده است و به همین دلیل مرزبانی این کشور مصمم به رفع معضل فعلی و کمک به احیای تبادلات تجاری با ایران است.

همزمان با تبعات منفی شیوع ویروس کرونا بر معیشت منطقه، فعالیت‌های بازرگانی به ویژه تبادلات مرزی میان ایران و پاکستان نیز تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفت، هرچند گذرگاه مشترک مرزی میرجاوه (تفتان) با توافق مشترک به روی تردد کامیون‌های باری و ورود و خروج محموله‌های تجاری گشوده شد، اما تعلیق کسب و کار در بازارچه‌های مرزی و دیگر گذرگاه‌های مرزی دو کشور، ناامیدی ساکنان ایالت بلوچستان پاکستان را به دنبال داشته است. 

از اواخر اسفند ماه گذشته مرز ایران و پاکستان به دلیل شیوع ویروس کرونا از سوی دولت اسلام آباد بسته و این موضوع منجر به تعلیق فعالیت‌های بازرگانی ازجمله توقف تعداد زیادی کامیون پشت مرز شد. 

دولت پاکستان مدت زمان تعطیلی مرز را مشخص نکرد و اعلام کرده بود که احتمالا تعلیق فعالیت مرز هر دو هفته تمدید خواهد شد. این در حالی بود که تعطیلی گذرگاه مرزی ایران و پاکستان حدود دو ماه به طول انجامید و نهایتاً بیست و دوم اردیبهشت امسال فعالیت آن از سر گرفته شد. 

به گزارش منابع خبری پاکستان: پس از بازگشایی محدود مرز میرجاوه (تفتان) ، تاجران و افرادی که در بازارچه‌های مرزی میان ایران و پاکستان به امرار و معاش می‌پردازند، چشم انتظار رونق مجدد در این گذرگاه‌ها هستند اما وضعیت فعلی برای آنان مشکل ساز شده است. 

روزنامه پاکستانی «۹۲» در این خصوص گزارش داد: مرزبانی این کشور (واحد جنوب – که سال گذشته برای مراقبت ویژه از مرزهای مشترک با ایران تاسیس شد) برای کمک به حل مشکلات ساکنان ایالت بلوچستان به ویژه مناطقی که مستقیماً به تجارت مرزی با ایران وابسته هستند، وارد صحنه شده و قول احیای تجارت بلوچستان با ایران را داده است. 

در این گزارش به نقل از اظهارات سرلشکر «سرفراز علی» فرمانده گردان جنوبی سپاه مرزی بلوچستان پاکستان آمده است: بسته بودن بازارچه‌های مرزی پاکستان با ایران مشکلات فراوانی را برای ساکنان مرزی به ویژه مردم ایالت بلوچستان به وجود آورده به همین دلیل سپاه مرزی، برای ازسرگیری تبادلات مرزی و رونق دهی به بازارچه‌های مرزی، با دولت فدرال اسلام آباد نامه نگاری کرده است. 

این مقام نظامی پاکستان افزود: مرزبانی این کشور درصدد است تا گذرگاه تجاری در منطقه «کِچ» بلوچستان را فعال کند تا مردم بتوانند نیازهای خود را از طریق تجارت و واردات و صادرات با ایران تامین کنند. 

رییس جمهوری اسلامی ایران دهم اردیبهشت امسال در گفت وگوی تلفنی با نخست وزیر پاکستان، بازگشایی بازارچه‌های مرزی میان دو کشور با رعایت کامل دستورالعمل‌های پزشکی را موجب توسعه روابط تجاری تهران–اسلام آباد دانست و افزود: علاقه‌مندیم همانطور که با برخی کشورهای همسایه مبادلات کالا انجام می‌شود، با کشور پاکستان نیز تبادل کالا و تجارت از مرزها انجام گیرد. 

موضوع گشایش گذرگاه مشترک مرزی ایران و پاکستان با اجرای پروتکل بهداشتی و مشارکت دوجانبه در مدیریت شیوع کرونا، طی هفته‌های اخیر از سوی اسلام آباد و همچنین دولت های ایالتی مطرح و تحت پیگیری قرار گرفت. 

نایب رئیس مجلس پاکستان ماه گذشته طی سفر به شهر «کویته» مرکز ایالت بلوچستان پس از دیدار با سرکنسول ایران، اطمینان داد که دولت اسلام آباد از هیچ تلاشی برای ازسرگیری تجارت مرزی با ایران با وجود شرایط فعلی ناشی از کرونا دریغ نخواهد کرد. 

وی همچنین طی تماس با وزیرتوسعه و برنامه ریزی پاکستان در اسلام آباد از وی خواست تا راهکار موثر و فوری جهت بازگشایی مرز تفتان و ترخیص کامیون‌های متوقف در این منطقه را تهیه و تدوین کند. 

«جام کمال خان» سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان نیز درخصوص گشایش مرز مشترک با ایران اعلام کرد: دولت ایالتی این موضوع را در سفر اخیر «عمران خان» نخست وزیر این کشور به شهر کویته مطرح کرده بود و قرار شد تا وزیر توسعه و برنامه ریزی طرحی را آماده کند تا بتوانیم در شرایط جدید تجارت با ایران در مرز مشترک را ادامه دهیم. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha