صف‌آرایی ۱۷۰۰ نیروی نظامی مقابل مردم در مینیاپولیس آمریکا 

تهران– ایرنا– ادامه ناآرامی‌ها در ایالت مینه‌سوتا بویژه در شهر مینیاپولیس(Minneapolis) آمریکا که بر سر اقدام نژادپرستانه پلیس سفیدپوست علیه یک شهروند سیاهپوست آمریکایی با مرگ وی همراه شد، اکنون با اعزام نیروهای پرشمار ارتش برای کنترل اوضاع، این ایالت با حکومت نظامی بی‌سابقه‌ای مواجه است.

به گزارش روز شنبه شبکه سی‌ان‌ان، مقام‌های عالی ایالت مینه‌سوتا نسبت به آنچه در شهر مییناپلیس روی داده ابراز نگرانی کرده و نسبت به آن هشدار دادند.  
فرماندار ایالت مینه‌سوتا در یک نشست خبری اعلام کرد: با ادامه ناآرامی‌ها، وضعیت شهر مینیاپولیس «به شدت خطرناک» است.  
«تیم والز» افزود: اکنون دیگر ایالت‌های همسایه نگران آنچه در اینجا می‌گذرد، هستند؛ از همه می‌خواهم تا در خانه‌های خود بمانند.  

لشگرکشی ۱۷۰۰ سرباز به مینه‌سوتا
در همین حال ژنرال « جان جنسن - John Jensen »  فرمانده گارد ملی ایالت مینه‌سوتا نیز در این نشست خبری گفت: با اختیاراتی که از فرماندار ایالت مینه‌سوتا گرفته شد، در شروع کار، اعزام یک‌هزار سرباز به این ایالت برای کنترل اوضاع درخواست شد.  
جنسن افزود: با اعزام این تعداد از سربازان، شمار نیروهای حاضر در این ایالت به یک‌هزار و ۷۰۰ نفر می‌رسد که در تاریخ این ایالت بی‌سابقه است.  
 

براساس گزارش سی‌ان‌ان،با وجود اعمال حکومت نظامی و منع آمدوشد، اما بسیاری از ساکنان شهر مینیاپولیس آن را نادیده گرفته و برای ادامه اعتراض‌ها به خیابان آمدند.  
این شبکه در ادامه گزارش داد، اکنون در یک بخش از شهر مینیاپولیس نزدیک به ۳۵۰ نیروی نظامی و پلیس برای مقابله با معترضان حضور دارند.  
«سارا سیندر - Sara Sidner » خبرنگار سی‌ان‌ان از مینیاپولیس گزارش داد: نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌های پلاستیکی استفاده کردند.  

به گزارش ایرنا،‌ آشوب و ناآرامی‌ها که اکنون به سراسر آمریکا کشانده شده در پی اقدام «درک شووین - Derek Chauvin » پلیس سفیدپوست آمریکایی علیه یک سیاهپوست در ایالت مینه‌سوتا صورت گرفت که مرگ این شهروند را به همراه داشت. 
جورج فلوید ششم خرداد پس از آنکه درک شووین با گذاشتن زانویش روی گردن او که روی زمین خوابانده شده بود، جان سپرد.  

اگرچه پلیس قاتل جورج فلوید بازداشت و ساعاتی بعد با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد، اما این اقدام، نتوانسته آتش خشم مردم آمریکا را فرو نشاند. 
اکنون موج اعتراض‌ها به این اقدام نژادپرستانه تا پشت درهای کاخ سفید رسیده به گونه‌ای که نیروهای ویژه ضد شورش برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند.
**۱۳۰۲** 2023

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha