دو مستند ایرانی از جشنواره باستان‌شناسی آمریکا جایزه دریافت کردند

تهران- ایرنا- فیلم‌های مستند «حافظ و گوته» و «وَرس» در هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم باستان‌شناسی و میراث فرهنگی آمریکا (تک) به ترتیب جایزه بهترین موسیقی متن و تقدیر ویژه هیات داوران جشنواره را کسب کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، امسال جشنواره فیلم باستان‌شناسی و میراث فرهنگی آمریکا به دلیل شیوع بیماری کرونا، به شکل مجازی برگزار ‌شد و داوری، فروش بلیت و نمایش فیلم‌ها بصورت آنلاین بود.
بهمن نورایی مدیر بازرگانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، یکی از داوران این دوره‌ی جشنواره «تک» آمریکا بود و ۲۶ فیلم مستند از کشورهای مختلف جهان در بخش رقابتی این رویداد موضوعی حضور داشتند.

در پایان، مستند حافظ و گوته به کارگردانی فرشاد فرشته‌حکمت موفق به دریافت جایزه بهترین موسیقی متن فیلم شد. ساسان محبی آهنگساز این فیلم مستند است و مستند وَرس ساخته جواد وطنی نیز تقدیر ویژه Special Mention هیات داوران این رویداد را دریافت کرد.
جایزه بهترین فیلم جشنواره باستان‌شناسی و میراث فرهنگی آمریکا نیز به فیلم راز غار برونیکل تعلق گرفت.


مستند حافظ و گوته به بررسی بخش‌هایی از زندگینامه شمس‌الدین حافظ شیرازی شاعر بزرگ ایرانی و یوهان ولفگانگ فون گوته شاعر و درام‌نویس نامدار آلمانی می‌پردازد. در این فیلم همچنین تاثیر ادبی حافظ بر برخی آثار گوته به ویژه دیوان شرقی- غربی و الهام‌پذیری از فرهنگ ایرانی و شرقی در آثار این نویسنده بزرگ جهانی مورد بررسی قرار گرفته است.
در خلاصه موضوع فیلم مستند وَرس نیز آمده است: گارانتی پل ورسک، به عنوان مهمترین پل راه‌آهن سراسری ایران  پایان یافته است. آیا می‌توان از این پل برای تردد قطارهای مسافری و باری استفاده کرد؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =