توئیت جنجالی ترامپ؛ تنش‌های نژادپرستانه دهه ۶۰ میلادی تکرار می‌شود؟

تهران- ایرنا- رسانه آمریکایی «واشنگتُن اگزمینر» با توجه به اوضاع این روزهای آمریکا نوشت: دونالد ترامپ در پی اعتراض‌های شدید در مینیاپولیس به دلیل مرگ مرد سیاهپوست به دست یک افسر پلیس، در توئیتی از آغاز تیراندازی در هنگامه غارت نوشت؛ توئیتی که یادآور تنش‌های نژادپرستانه دهه ۶۰ میلادی در آمریکاست.

تارنمای خبری این رسانه در مطلبی با عنوان «بایدن: خشونت بیشتر در مینیاپولیس، مرهم مرگ جورج فلوید نیست» نوشت: جو بایدن (نماینده دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰)در اعتراض به تظاهرکنندگان در مینیاپولیس در پی قتل جورج فلوید توسط پلیس، به آن‌ها یادآوری کرد که ناآرامی‌ و آشوب به تنش‌زدایی کمکی نمی‌کند.  
بایدن روز جمعه(۹ خرداد) به سی‌ان‌ان گفت: آن‌ها حق دارند عصبانی و ناامید شوند اما خشونت بیشتر، به مردم بیشتری صدمه می‌زند و این پاسخ سوالی نیست که به دنبال آن هستیم. اما آن‌ها کاملا حق دارند و حالا زمان توقف اعتراض‌هاست.  

در پی قتل جرج فلوید توسط درک شووین افسر پلیسی که با گذاشتن زانوی خود روی گردن این مرد سیاهپوست ۴۶ ساله سبب مرگ وی شده، شووین جمعه به وقت محلی(۹ خرداد) بازداشت و ساعاتی بعد با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.  

مایک فریمن دادستان شهرستان هنپین پس از این دستگیری در یک نشست خبری اظهار داشت: شووین به همراه سه افسر دیگر از اداره پلیس مینیاپولیس اخراج شدند. او اتهام شووین را قتل درجه سوم و قتل عمد مطرح کرد.
پلیس فدرال آمریکا (FBI) و وزارت دادگستری به طور همزمان در حال تحقیق در مورد نقض قوانین مربوط به حقوق مدنی فدرال توسط این افسران هستند.  

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا درخصوص اتهام‌های مطرح شده علیه افسر پلیس متهم به قتل گفت: این مرد به مدت ۹ دقیقه زانوی خود را روی گردن فلوید قرار داد؛ شواهد روشن است؛ من نمی‌دانم چه چیز دیگری می‌توان از این تصاویر و ویدئوها نتیجه گرفت.  
معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا همچنین با مورد انتقاد قرار دادن دونالد ترامپ، مردی که بایدن امیدوار است در نوامبر آینده (آبان ۹۹) جانشین او شود، عملکرد او را کاملا غیرمسئولانه خواند.  

پس از آنکه معترضان در مینیاپولیس به مغازه‌های شهر هجوم بردند و مقر پلیس را به آتش کشیدند، ترامپ با وعده کمک نظامی در صورت لزوم در توئیتی نوشت: هنگامی که غارت شروع می‌شود، تیراندازی آغاز می‌شود. 
والتر هاردلی رئیس پلیس پیشین میامی که منتقدانش او را مسبب ایجاد تنش‌های نژادی در دهه ۱۹۶۰ می‌دانند، صاحب این جمله معروفی است که ترامپ توئیت کرده. اما بایدن روز جمعه در اظهاراتی گفت: ترامپ کاملا، در اشتباه است. این شیوه ریاست جمهوری نیست. این عملکرد با آنچه رئیسان جمهوری انجام می‌دهند سازگار نیست. چنین چیزی با ارزش‌های ما سازگار نیست.  

در فیلمی که سه‌شنبه هفته گذشته(۶ خرداد) در شبکه‌های اجتماعی آمریکا منتشر شد، یک افسر پلیس سفیدپوست (درک شووین) در حالیکه یک مظنون سیاه‌پوست (جرج فلوید) را به روی شکم روی آسفالت خوابانده، زانویش را به مدت ۹ دقیقه بر گردن این فرد می‌فشارد و همه وزن خود را به روی آن انداخته است. در نهایت پس از رساندن مرد سیاهپوست به بیمارستان، مرگ وی تائید شد.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =