اورژانس هوایی کهگیلویه و بویراحمد در خائیز مستقر شد

یاسوج- ایرنا- رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: به منظور پشتیبانی از نیروهای امدادی اطفای حریق، اورژانس هوایی این استان در نزدیکی محل آتش سوزی ضلع شمالی منطقه حفاظت شده خائیز مستقر شد.

محسن جلیل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اهمیت پشتیبانی و سلامت نیروهای مختلف اطفای حریق در جنگل‌های خائیز کهگیلویه، این بالگرد پشتیبانی امدادی از تمام نیروهای فعال در منطقه را انجام می‌دهد.

وی افزود: همچنین در زمینه پوشش زمینی نیز دو کد امدادی اورژانس کهگیلویه و بویراحمد در پایین دست محل آتش سوزی مناطق حفاظت شده خائیز مستقر شده اند.

 رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: خدمات رسانی و حمایت همه جانبه از نیروهای مستقر در ارتفاعات محل آتش سوزی جنگل‌های خائیز در دستور کار است و در صورت نیاز نیز ظرفیت‌های امدادی در منطقه را افزایش خواهیم داد.

جلیل تصریح کرد: اورژانس هوایی و زمینی استان با تمام تلاش و رصد لحظه‌ای حوادث احتمالی عملیات اطفای حریق در خائیز را پوشش می‌دهد.

 از  ساعت ۱۹ روز پنجشنبه تاکنون بخشی از جنگل های ضلع شمالی منطقه حفاظت شده خائیز دچار حریق شده است.

جولان بی امان آتش در کهگیلویه و بویراحمد در خرداد ماه امسال افزون بر ۳۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان گچساران و امروز بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل های خائیز در کهگیلویه را به تلی از خاکستر مبدل کرده و آتش سوزی همچنان ادامه دارد و ظهر امروز نیز آتش در شهرستان سردسیری دنا به ارتفاعات کوهای مشرف به روستاهای کره سرایت کرد.

استان کهگیلویه و بویراحمد با ۳۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر ۲۰ درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود ۴۰ درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.

هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =