۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن سنگ تراورتن از معادن محلات استخراج شد

خمین- ایرنا - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت محلات گفت: ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن سنگ تراورتن پارسال از معادن این شهرستان استخراج و به صورت سنگ کوپ به نقاط مختلف کشور حمل شد.

« رضا ملکی » روز یک‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه ۶۰ درصد سنگ تراورتن کشور از معادن محلات استخراج می شود،افزود: ارزش ریالی این مقدار سنگ استخراج شده هفت هزار میلیارد ریال است.

وی اظهار داشت: ۱۳۵ واحد معدنی دارای پروانه بهره برداری در این شهرستان فعال است و ۸۵ واحد دارای ماده معدنی تراورتن و مرمریت است که نوع تراورتن آن در زمره نمونه‌های برتر این محصول است که مرغوبیت خاص و سفیدی آن ها در دنیا زبانزد است.
ملکی با بیان اینکه سنگ تراورتن محلات ثبت جهانی شده است، گفت: سنگ تراورتن محلات کیفیت، مشخصات فنی و شاخصه‌های خاص منطقه خود را به همراه دارد که با سنگ نقاط دیگر ایران متفاوت است به همین دلیل در ثبت جهانی جغرافیای کالا درج شده و این محصول با عنوان «تراورتن محلات ایران» به ثبت رسیده است.
شهرستان محلات به عنوان قطب تولید سنگ های تزئینی کشور محسوب می شود که ۶۰ درصد سنگ های ساختمانی کشور در معادن این خطه تولید می شود.
این شهرستان با تولید سالانه ۲ و نیم میلیون تن سنگ تراورتن به عنوان کانون تولید سنگ نمای کشور نام گرفته و ۱۲ درصد از تولید سنگ تراورتن دنیا را به خود اختصاص داده است.

شهرستان محلات به مرکزیت شهری به همین نام در جنوب شرقی استان مرکزی واقع شده و از طرف شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از طرف غرب به خمین و اراک و از طرف شرق به دلیجان محدود می‌باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =