خانواده باید محیط امنی برای فرزندان باشد

کرمانشاه - ایرنا- یک روانشناس با تاکید بر اینکه پدر و مادر باید محیط امنی در خانه برای فرزندانشان ایجاد کنند، گفت: والدین باید در همه شرایط بخصوص در دوران بلوغ فرزندانشان در کنار آنها باشند و رابطه گرم و صمیمی با آنها داشته باشند.

دکتر «مهوش معاذی‌نژاد» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دوران بلوغ دورانی بسیار حساس و حیاتی است، افزود: پژوهش‌ها نشان داده دخترانی که در دوران بلوغ رابطه صمیمانه ای با پدرشان تجربه کرده‌اند در تحصیلات و ارتباطات صحیح موفق‌تر عمل کرده‌اند.

او گفت: همچنین این گونه دختران سلامت جسم و روان بیشتری دارند و در آینده روابط بهتری با همسرانشان خلق می کنند و  هرچه این ارتباط عمیق‌تر و صمیمی‌تر باشد دختران کمتر در دام اشتباه و خلاف و روابط ناسالم، گرفتار می‌شوند.

وی اظهار داشت: در واقع دخترانی که در محیط خانواده از نیاز به صمیمیت و احترام و توجه محروم می‌شوند طعمه خوبی برای سودجویان هستند و به راحتی به افراد دیگر و بخصوص جنس مخالف وابسته می‌شوند و ممکن است به بیراهه رفته و تسلیم هیجانات و احساسات شوند.

وی یادآوری کرد بنابراین در این دوران نیاز برآورده نشده صمیمیت در دختران بسیار خطرناک است و پدران نقش بسیار مهمی را در شکل‌گیری این جریانات بازی می‌کنند و برای درمان یا پیشگیری از اتفاقات ناگوار و تلخ نظیر قتل رومینا به دست پدرش لازم است راهکارهایی را برای پدرانی که آرزویی جز خوشبختی و موفقیت دخترانشان ندارند اما شاید راه و روش برخورد صحیح با دخترانشان را در هیچ مدرسه ای آموزش ندیده اند و این به علت ضعف سیستم آموزشی است، توضیح دهیم.

این مشاور و روانشناس در ادامه خطاب به پدران گفت: در دوران بلوغ به جای نصیحت و سرزنش بیشتر به دخترانتان گوش دهید چرا که همین گوش دادن شما باعث رشد عزت نفس در وی شده و او را به تفکر بیشتر وادار می کند و باعث اصلاح شدن نظراتش می شود و شخصیت ثبات یافته و منسجم تری را در خود پرورش خواهد داد.

معاذی نژاد اضافه کرد: برایش توضیح دهید که ممکن است در این دوران توجه پسرانی را به خود جلب کند و لزوما هر توجهی نشان دهنده علاقه مندی به وی نیست و ممکن است دلایل دیگری داشته باشد پس نباید روی این موارد حساب باز کند.

وی تاکید کرد که به دخترانتان یاد دهید چگونه از خودش دفاع کند و حد رابطه خود با پسرها را از همان ابتدا مشخص کنند.

وی اظهارداشت: این اطمینان را به دخترانتان بدهید که هر مساله ای پیش بیاید شما و مادرش از او حمایت می کنید و تکیه گاه او خواهید بود و این مساله باعث می شود پنهان کاری نکند و در همه موارد با شما مشورت کند.