چین از آمریکا و انگلیس خواست در امور هنگ کنگ مداخله نکنند

پکن- ایرنا- نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد بار دیگر از آمریکا و انگلیس خواست در امور هنگ کنگ که جزو امور داخلی این کشور محسوب می شود «مداخله» نکنند.

به گزارش ایرنا از شینهوا، «جانگ جون» روز جمعه به وقت محلی با صدور بیانیه ای از ایالات متحده و انگلیس خواست که «فوراً مداخله در امور هنگ کنگ را متوقف کنند به دنبال کار خود باشند نه اینکه باعث ایجاد تنش شوند و همه جا مشکل درست کنند».

وی «سفسطه بازی» این دو کشور در مورد هنگ کنگ را رد و افزود:  «چین با اظهارات بی اساس ایالات متحده و انگلیس مخالف است و کاملاً آنها را رد می کند».

این مقام چینی با اشاره به تلاش آمریکا برای کشاندن موضوع هنگ کنگ به شورای امنیت سازمان تصریح کرد: «اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورا از این پیشنهاد ایالات متحده حمایت نکرده و معتقد بودند مسائل مربوط به هنگ کنگ جزو امور داخلی چین است و هیچ ارتباطی با شورای امنیت ندارد». 

در این بیانیه آمده است: هنگ کنگ یک منطقه اداری ویژه چین است امور مربوط به هنگ کنگ صرفاً امور داخلی چین است و مقررات امنیت ملی برای هنگ کنگ هیچ گونه تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی به شمار نمی رود شورای امنیت نباید درگیر آن باشد.

سفیر چین در سازمان ملل خاطرنشان کرد: از ژوئن سال گذشته با حمایت برخی نیروهای خارجی، اقدامات جدی سازمان یافته مانند خشونت و فعالیت های جدایی طلبانه در هنگ کنگ صورت گرفته است که تهدیدی واقعی برای امنیت ملی چین به شمار می رود.

وی گفت: پس از بازگشت هنگ کنگ به چین، انگلستان هیچگونه حق حاکمیت، صلاحیت و نظارت بر این منطقه را ندارد.

کنگره ملی خلق چین روز پنجشنبه با ۲۸۷۸ رای موافق در مقابل یک رای مخالف و ۶ رای ممتنع، لایحه امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف مقابله با استقلال، براندازی، تروریسم و ‌دخالت های خارجی در این منطقه تصویب کرد.

رای گیری به این قطعنامه بدین معنا است که کنگره ملی خلق چین اجازه دارد تا قانونی را پیشنهاد و ارایه کند که بر اساس آن با جدایی طلبان، براندازان، تروریست ها و دسیسه گران همکار با دولت های ذی نفوذ خارجی در هنگ کنگ، مقابله می شود.

مقامات چین معتقدند این قانون به منظور جلوگیری، متوقف کردن و مجازات فعالیت هایی که بطور جدی امنیت ملی را به خطر می اندازد از قبیل اقدام برای تجزیه کشور و یا تلاش برای براندازی قدرت حاکم و همچنین فعالیت های نیروهای خارجی که در امور هنگ کنگ دخالت می کنند لازم است.

وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام کرد که این موضوع کاملاً داخلی است و در صورت دخالت نیروهای خارجی در امور هنگ کنگ، چین اقدامات متقابل لازم را انجام خواهد داد.

همزمان با بالا گرفتن تش ها میان چین و غرب بر سر مساله هنگ کنگ،  جمهوری دموکراتیک خلق کره (DPRK) نیز امروز شنبه ضمن ابراز حمایت از تصویب لایحه امنیتی هنگ کنگ در کنگره خلق چین، گفت: تصویب این لایحه یک «اقدام قانونی» برای پاسداری از امنیت چین است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد: «از آنجایی که موضوع هنگ کنگ موضوعی است که به طور کامل به امور داخلی چین مربوط می شود، هیچ کشور یا نیرویی حق دخالت در این منطقه را ندارد».

این مقام وزارت خارجه کره شمالی که نامش در خبر فاش نشده است یاداوری کرده است: «ما قاطعانه با دخالت های بیرونی برای امنیت، توسعه اجتماعی و اقتصادی هنگ کنگ مخالف هستیم و چنین دخالت هایی را رد می کنیم.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =