ذخایر ارزی عربستان  برای دومین ماه متوالی کاهش یافت

تهران-ایرنا- یک مقام وزارت دارایی سعودی روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که پیش‌بینی می‌شود ذخایر ارزی سعودی در ماه مارس (اسفند/ فرودین) نیز مانند ماه آوریل (فرودین/ اردیبهشت) کاهش یابد.

براساس گزارش رویترز، "محمد الجدعان" وزیر دارایی سعودی روز جمعه گفت که کشورش حدود ۱۵۰ میلیارد ریال سعودی (۴۰ میلیارد دلار) از ذخایر ارزی این کشور که در بانک مرکزی آن نگه‌داری می‌شود، در ماه‌های مارس و آوریل (فرودین و اردیبهشت) برای حمایت مالی از پروژه‌های دولت ریاض به صندوق کل سرمایه‌گذاری که صندوق ثروت ملی سعودی بوده و برای حمایت مالی از پروژه‌های خارجی استفاده می‌شود؛  منتقل کرده است.

رویترز در این باره اعلام کرد که طبق محاسبات انجام شده توسط این خبرگزاری و براساس داده‌های بانک مرکزی سعودی، این کشور در ماه آوریل حدود ۲۷ میلیارد دلار به صندوق کل سرمایه‌گذاری خود انتقال داده است.

رویترز به مبلغی که ماه مارس از ذخایر ارزی سعودی کم شده است، هیچ اشاره‌ای نکرده است.

 شیوع بیماری کرونا و کاهش شدید قیمت نفت اقتصاد کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بویژه سعودی را با بحران جدی روبرو کرده است.

دولت سعودی همچنین برای هفتمین بار اوراق قرضه به ارزش هفت میلیارد دلار برای جبران زیان ناشی از کاهش درآمدهای نفتی و شیوع بیماری کرونا منتشر کرد.

وزارت دارایی عربستان پیشتر اعلام کرده بود: زمان سررسید اوراق متفاوت است. ۲.۵ میلیارد دلار از اوراق قرضه پنج ساله و زمان سررسید آن سال ۲۰۲۵ میلادی، ۱.۵ میلیارد دلار دیگر اوراق قرضه ۱۰ ساله و زمان سررسید آن سال ۲۰۳۰ میلادی و سه میلیارد دلار دیگر از این اوراق نیز ۴۰ ساله و زمان سررسید آن سال ۲۰۶۰ میلادی است.

الجدعان ماه مارس نیز گفته بود که دولت سعودی در نتیجه پیامدهای کرونا و کاهش قیمت‌های نفت دست به استقراض بیشتری خواهد زد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =