یکجانبه‌گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می‌شود

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا برای سرپوش گذاشتن به ناتوانی دولت خود در مقابله با کووید-۱۹ اعلام کرد این کشور به ارتباط خود با سازمان جهانی بهداشت، خاتمه می‌دهد.

نشست خبری روز جمعه دونالد ترامپ و حملات وی علیه چین و سازمان جهانی بهداشت در شرایطی برگزار شد که آمریکا با عبور از مرز ۱۰۰ هزار کشته و بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گرفتار شناسایی شده کرونا، رتبه نخست آسیب از این ویروس را در جهان دارد.

همچنین عملکرد دولت فعلی آمریکا در مبارزه با این ویروس به گونه‌ای بوده است که تا کنون ۳۳ میلیون نفر شغل خود را از دست داده‌اند و بی‌سابقه‌ترین رکورد بیکاری را به خود اختصاص داده است.

رئیس جمهوری آمریکا با این حال، حملات لفظی خود علیه چین را ادامه داد و گفت: چین برای دهه‌ها ایالات متحده را دریده است که پیش از آن هیچ کسی چنین کاری نکرده بوده است. صدها میلیارد دلار در یک سال به خاطر معامله با چین به خصوص در دولت سابق از دست رفته است.

ترامپ که نگران باخت در رقابت‌های انتخاباتی و قرار گرفتن نام او علاوه بر رئیسان جمهوری استیضاح شده در فهرست تک نوبتی‌ها، انتقاد خود را متوجه رئیسان جمهوری پیشین هم ساخت و گفت: چین با سرقت مالکیت معنوی و نقض تعهداتشان تحت سازمان تجارت جهانی، مزیت مشاغل ما را از بین برده است. آنها به دلیل سیاستمداران و رؤسای جمهوری پیشین، راهزنی کردند به گونه‌ای که پیش از آن کسی قادر به این کار نبود.

رئیس جمهوری آمریکا پکن را به تهدید قلمرو اقیانوس آرام و آزادی ناوبری و تجارت بین‌المللی متهم کرد و با اشاره به مسایل اخیر هنگ‌کنگ، گفت: آنها تعهد خود در مورد تضمین استقلال هنگ‌کنگ را شکستند. ایالات متحده می‌خواهد رابطه‌ای باز و سازنده با چین داشته باشد اما دستیابی به این هدف ما را ملزم می‌کند که با جدیت از منافع ملی خود دفاع کنیم.

ترامپ افزود: جهان در نتیجه سوء رفتار دولت چین رنج می‌برد. چین با مخفی کردن ویروس در ووهان، این بیماری را در سراسر جهان گسترش داد که بیش از ۱۰۰ هزار  آمریکایی و بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان جان باخته‌اند.

وی ادامه داد: مقامات چینی از تعهدات گزارش دهی خود به سازمان جهانی بهداشت چشم‌پوشی کردند و به این سازمان فشار آوردند تا هنگام کشف نخستین ویروس توسط مقامات چینی، جهان را گمراه کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ۱۰ فوریه ۲۰۲۰ در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفته بود: چین بسیار حرفه‌ای است به این معنا که همه چیز تحت کنترل است. ما به تازگی تعدادی از بهترین افراد خود را به آنجا اعزام کردیم، سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از آنها با افراد ما ترکیب شده‌اند؛ آنها خارق‌العاده هستند.

وی بار دیگر سازمان جهانی بهداشت را تحت فشار چین توصیف کرد و گفت: از آنجا که آنها نتوانسته‌اند اصلاحات مورد تقاضا و مورد نیاز را انجام دهند، امروز ما روابط خود را با سازمان بهداشت جهانی متوقف خواهیم کرد و این وجوه را به سایر کشورهای جهان هدایت می‌کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه جهان نیازمند پاسخ‌های چین در مورد ویروس است، افزود: باید شفافیت داشته باشیم. چرا افراد آلوده به پکن نرفتند اما اجازه دادند تا آزادانه در سراسر جهان از جمله اروپا و ایالات متحد سفر کنند. مرگ و ویرانی ناشی از این امر محاسبه ناشدنی است.

ترامپ بهره‌برداری دیگری هم از این ماجرا کرد و گفت استقلال اقتصادی آمریکا اهمیت زیادی دارد و باید زنجیره ساخت و عرض و حمایت از پیشرفت‌های علمی و فناوری آمریکا را بازگردانند.

وی چین را متهم کرد که سال‌ها به صورت غیرقانونی جاسوسی کرده است تا اسرار صنعتی آنها را سرقت کند و گفت: امروز اعلامیه‌ای را برای تامین امنیت ملی بهتر منتشر خواهیم کرد که تحقیقات حیاتی دانشگاهی به عنوان خطرات امنیتی آینده نامیده می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =