شهرداری تهران با ریاست جمهوری قرارداد همکاری منعقد کرد

تهران_ ایرنا_ شهرداری تهران با مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری قرار داد همکاری امضا کرد.

به گزارش شامگاه جمعه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، سیروس وطن خواه در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که با حضور محمد حسین بوچانی رئیس مرکز و جمعی از مدیران شهری برگزار شد،اظهار داشت که مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری امر رصد و شناسایی فناوری های نوین در جهان را با هدف رفع نیازهای مهم و راهبردی کشور انجام می دهد که بدون شک  یکی از بازیگران بزرگ در این حوزه در کشور مدیریت شهری وشهرداریهاست.
وی با اشاره به اینکه پیچیدگی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجود در شهرها به چالشهای بزرگ و کوچک در کشور تبدیل شده است، ادامه داد: در این راستا نقش نوآوری و فناوریهای نوین در رفع این نیازها و مسائل حال و آینده شهری بسیار نمایان تر از گذشته احساس می شود.
 رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری بیان کرد: معتقدم مرکز همکاری های تحول و پیشرفت به عنوان سازمان رصدگر و تامین کننده فرصت های بین المللی از یک سو و از سوی دیگر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران به عنوان بازوی فکری شهرداری تهران و مدیریت شهری کشور می تواند یک زنجیره تکمیلی خوبی را ایجاد کند تا مسائل و مشکلات شهری به خوبی شناسایی شوند.
وی با تاکید بر اینکه برای حل و رفع چالشها و نیازهای شهری در کشور نیاز به یک همافزایی مدیریتی مشترک بین مرکز مطالعات و برنامهریزی شهرداری تهران با مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری وجود داشت، یادآور شد: امضای این تفاهمنامه فرصتی را فراهم میکند تا نیازهای موجود در کلانشهرها به ویژه در تهران به یک دغدغه در کشور تبدیل شده و در کمترین زمان ممکن شناسایی و در جهت رفع آن گامهای موثری برداشته شود.
وطن خواه  با بیان اینکه بعد از امضای تفاهم نامه همکاری، کارگروه مشترکی متشکل از کارشناسان دو طرف برای رسیدگی به مسائل و مشکلات اولویت دار مدیریت شهری کلانشهرها تشکیل میشود؛ تاکید کرد: بر این مبنا مرکز همکاریهای ریاست جمهوری میتواند امکانات خود را در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری، مانند فناوریهای شهروندی و یا نوآوریهای مرتبط با نیازهای شهری چه آنهایی که در گذشته مورد شناسایی قرار گرفته و اطمینان خوبی برای تاثیرگذار بودن آنها داریم وچه فناوریهای نوینی که در آینده طراحی خواهد شد را در اختیار شهرداری تهران به ویژه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برای پیاده سازی و اجرای آن به صورت مشترک قرار خواهیم داد.
به گفته وی، چنانچه در جریان این همکاری نیاز به نوآوری هایی در سطح بین المللی باشد، با توجه به روابطی که مرکز همکاری های تحول و پیشرفت با کشورهای مختلف دارد، امکان دسترسی به این فناوریهای نوین خواهد شد.
رئیس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری همچنین گفت: با توجه به توان شرکتهای داخلی به ویژه شرکتهای دانش بنیان در حوزه نوآوری و فناوریهای نوین و ارتباط مرکز همکاریهای نهاد ریاست جمهوری با این مجموعه¬ها میتوان امکانات تاثیرگذاری را برای رفع نیازهای شهر و شهروندان به ویژه تهران به مجموعه مدیریت شهری معرفی کنیم.
لزوم استفاده از نوآوریهای نوین در اداره کلانشهرها
در ادامه این نشست رئیس مرکز مطالعات و برنامهریزی شهر تهران بیان کرد: در شرایطی به سر میبریم که تداوم اداره شهرها  به شیوه قدیمی و تدریجی غیر ممکن بوده و تنها راه حلی که پیش روی مدیران شهری قرار دارد، استفاده از فناوری، نوآوریها و اداره شهرها به صورت علمی و دانش بنیان است .
محمد حسین بوچانی گفت: ما در کشور ظرفیتهای متعددی داریم که این ظرفیتها باید در کنار هم به صورت هم افزا کمک کنند تا مسائل، مشکلات و چالش های شهرها حل شود.
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به تکالیف بین المللی و قانونی شهرداری تهران در حل مسائل شهری افزود: به عنوان مثال در رابطه با کاهش مصرف سوخت، گام گذاشتن شهرها به سمت تولید کربن کمتر و همچنین نشاط و سلامتی بیشتر در شهرکارهای بزرگی در دست اجرا دارد.
رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به پیگیری سیاست پیاده مداری و دوچرخه سواری از سوی مدیریت شهری پایتخت ادامه داد: این رویکردها گام های بزرگی است که ضمن اینکه اتکای شهر را به خودرو کم میکند، به عنوان یک الگوی تاثیرگذار اداره شهرها در آینده کاربردی بوده و مصداق بزرگی از هدف «تهران، شهری برای همه» خواهد بود. 
بوچانی با تاکید بر اینکه در حوزه بهبود محیط زیست، مدیریت پسماند و همچنین استفاده از انرژیهای خورشیدی و زمین گرمایی میتوانیم کارهای جدی ای را در شهر تهران  انجام دهیم، بیان کرد: ما فضاهای بسیار گسترده عمومی در شهر تهران داریم که میتوان با استفاده از فناوری¬های نوین موضوع مصرف سوخت، انرژی و وضعیت نگهداشت بهینه آنها را با استفاده از روش های نوین دگردیس کنیم. 
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به سطح فعالیتهای مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری یادآور شد: کاکرد فعالیت در سطح شهرها تاثیرگذاری و نمود بیشتری دارد. اگر بخواهیم پروژهای موفق شود، باید آن را به گونهای اجرا کنیم تا تعداد بیشتری از مردم و شهروندان از آن بهرهمند شوند.
رئیس مرکز مطالعات و برنامهریزی شهر تهران با بیان اینکه موضوع تفاهم نامه توسعه همکاریهای دو جانبه به منظور برقراری ارتباط سازمان یافته و بهرهمندی از دستاوردهای علمی، فناوری و نوآوری در زمینه مدیریت شهری است، تاکید کرد: مهمترین محورهای همکاری در نظر گرفته شده در این تفاهمنامه، ظرفیت سازی از طریق برگزاری کارگاه های مشترک آموزشی با مشارکت مراکز فناوری داخلی و خارجی، ایجاد زمینه و توسعه فعالیت شرکتهای دانش بنیان برای انجام طرحهای مدیریت شهری با محوریت علم و فناوری، شناسایی و برقراری ارتباط و ایجاد همکاری با مراکز و موسسات علمی و فناوری خارجی فعال در زمینه مدیریت شهری، برگزاری و حضور مشترک در اجلاس، همایشها و کنفرانسهای داخلی و خارجی، حمایت و پشتیبانی از اجرای طرحهای فناورانه در زمینه مدیریت شهری، ایجاد شبکه متخصصان بخش علم و فناوری حوزه مدیریت شهری و همکاری در زمینه¬های شهری مانند پسماند، فضای سبز، انرژی و نوآوریهای شهری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =