روسیه: رفتار آمریکا در مساله برجام بسیار نگران کننده است

مسکو - ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه رفتار آمریکا در مساله خروج از برجام را بسیار نگران کننده خواند.

ماریا زاخارووا روز جمعه در یک کنفرانس اینترنتی در کلوب دیپلماتیک مسکو در پاسخ به خبرنگاران به خروج آمریکا از قراردادهای بین‌المللی ازجمله برجام اشاره کرد و این اقدام را بسیار نگران کننده خواند که منجر به هرج و مرج در عرصه مناسبات بین‌المللی به ویژه تامین ثبات راهبردی شده است.

زاخارووا تصریح کرد که آمریکا بطور یکجانبه و غیرقانونی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ایران خارج شد. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه در اجرای برجام هیچکس مقصر نبود، اظهار کرد: هیچ دلیل و بهانه‌ای هم برای خروج آمریکا وجود نداشت.

وی ادامه داد: دولت آمریکا درباره این توافق بین‌المللی (برجام) گفت که این توافق دیگر برای آنان (آمریکا) سودمند نیست و این معامله را برای خود مناسب و شایسته نمی‌داند، این برای ما بسیار نگران کننده بود چرا که می‌تواند به هرج و مرج بویژه در عرصه امنیت بینالمللی تبدیل شود. 

ایران و قدرت‌های بزرگ در جولای ۲۰۱۵ (تیر/مرداد ۱۳۹۴) به توافقی تاریخی دست یافتند که در برابر لغو تحریم‌ها، ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود و برخی را متوقف کند اما در ماه می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) ترامپ یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها را دوباره اعمال کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه سخنان خود در کنفرانس اینترنتی گفت که آمریکا طرح خروج از توافق ها در عرصه ثبات راهبردی را اجرا و بدون دلیل کشورهای دیگر را مقصر معرفی می‌کند. 

 وی خاطرنشان کرد که آمریکا با خروج از قرارداد کاهش تسلیحات پدافند موشکی کار خود را آغاز کرد و سپس از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد خارج شد.

زاخارووا همچنین به عدم تایید پیمان منع آزمایش‌های هسته‌ای ازسوی آمریکا اشاره کرد که به این پیمان و اجرای آن ضربه می‌زند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه سپس به تصمیم اخیر آمریکا برای خروج از پیمان آسمانهای باز اشاره کرد که حتی کشورهای اروپایی عضو آن را هم نگران کرده است.

وی تصریح کرد: مطابق مفاد پیمان آسمان‌های باز، هر کشوری که می‌خواهد از آن خارج شود باید از قبل خروج خود را اعلام کند و ما خبر داریم که واشنگتن به کشورهای دوست و امین خود قصدش برای خروج از این پیمان را اطلاع داده است.

به گفته زاخارووا، فقط پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی یا استارت نو باقی مانده است که اعتبار آن سال آینده به پایان می‌رسد. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: آمریکا که در خروج از توافق‌های بین‌المللی برنامه مشخصی دارد دائما در جستجوی مقصر است و نیاز به‌ کشورهایی دارد که آنها را دلیلی برای اقدامات خود نشان دهد.

وی با بیان اینکه  واشنگتن هدفمندانه در مسیر نابودی ثبات راهبردی جهان حرکت می‌کند و نمی‌خواهد در هیچ توافق تعهدآوری مشارکت داشته باشد چرا که خود را برتر از دیگران می‌داند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =