تاکید قالیباف بر همکاری‌های تهران و  آنکارا برای گسترش صلح و امنیت پایدار

تهران - ایرنا - محمدباقر قالیباف رییس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود بر همکاری‌های منطقه‌ای تهران و آنکارا برای گسترش صلح و امنیت پایدار تاکید کرد.

به گزارش خانه ملت، رییس مجلس ملی ترکیه روز جمعه در تماس تلفنی  با محمد باقر قالیباف انتخاب وی را به ریاست مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و  درباره  تحولات و مسائل منطقه ای با دکتر قالیباف به گفت و گو پرداخت.

رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این گفت و گوی تلفنی به مشترکات دو کشور اشاره کرد و گفت: همواره  روابطی دوستانه در بالاترین سطح  میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه برقرار بوده است. وی در ادامه افزود:  مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در جهت گسترش و توسعه مناسبات فیمابین استقبال و حمایت می کند.

قالیباف با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور اظهارداشت: به دلیل اهمیت  روابط دو کشور ان شاءالله بزودی گروه دوستی-پارلمانی  ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی تشکیل خواهد شد.

وی همچنین  بر اهمیت تداوم گفتگوی  سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب توافق آستانه درباره سوریه تاکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این گفت و گو  همکاری های دو کشور در مباحث منطقه ای در جهت برقراری صلح و امنیت پایدار را مهم دانست  و بر هم افزایی، اتحاد و یکپارچگی کشورهای اسلامی در برابر توطئه های رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

رییس مجلس ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی با تبریک انتخاب دکتر قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی بر آمادگی پارلمان ترکیه برای  تقویت و تحکیم مناسبات دوستانه فیمابین در عرصه های محتلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات پارلمانی تأکید کرد.

مصطفی شنتوب در بخش دیگری  از این گفت و گو ابراز امیدواری کرد با مهار بحران کرونا  سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان ترکیه و ایران به روال گذشته برگردد.

وی، اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را  محکوم کرد و از رییس مجلس شورای اسلامی برای سفر به ترکیه دعوت رسمی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =