فارس در شاخص‌های تشخیص کرونا فراتر از متوسط کشور عمل کرده است

شیراز - ایرنا- رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه استان فارس در شاخص‌های تشخیص کرونا فراتر از متوسط کشور عمل کرده است اظهار داشت : از جمله این شاخص‌ها انجام آزمایش در میلیون نفر است که آمارهای فارس عدد ۱۷ هزار و ۵۰۰ مورد را نشان می دهد، این در حالیست که آمارهای کشوری ۱۰ هزار و ۵۰۰ مورد است.

دکتر  علیرضا میراحمدی زاده روز جمعه در نشست روزانه ستاد بررسی کرونا در استان فارس افزود: این آمار در این شاخص مهم به منزله آن است که در فارس، یک و هفت دهم برابر بیش از متوسط کشوری فعالیت آزمایش تشخیص کرونا در یک میلیون نفر  انجام شده است.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با اعلام شاخص ارزیابی دیگری در این زمینه افزود: با وحود اینکه آمارها نشان می دهد که فارس یک بیستم جمعیت کشور را به خود اختصاص داده  ، اما در زمینه نمونه گیری، یک دهم نمونه گیریهای کرونا از مجموع کل کشور در فارس انجام می شود که این نیز موفقیت حاصل تلاش شبانه روزی تمامی مجموعه دانشگاه است.

میراحمدی زاده  با اشاره به آغاز به کار این کمیته از روزهای ابتدایی تشکیل ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا  گفت: اعضای این کمیته متشکل از اساتید و دانشجویان رشته اپیدمیولوژی، در طول این ایام کوشیده اند این بیماری را از جانب مختلف بررسی کرده و آمار و شاخص های مختلف را به صورت روزانه در ستاد ارائه کنند.

او با بیان اینکه استان فارس دارای پنج دانشگاه علوم پزشکی شامل دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان دانشگاه مادر، دانشگاه های علوم پزشکی فسا و جهرم و دانشکده های علوم پزشکی لار و گراش است، ادامه داد: در طول این ایام با همه گیری کرونا  تلاش فراوانی برای غربالگری، درمان و مهار این بیماری در این دانشگاه ها صورت گرفته و کمیته علمی اپیدمیولوژی نیز با تهیه داده های آماری درباره موارد مثبت روزانه، آزمایش های روزانه، موارد مثبت بیماری و مرگ و میر مبتلایان و شاخص های به دست آمده از این داده ها، به مقایسه موارد با آمارهای ایران و حتی آمارهای جهانی پرداخته است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اعتماد  ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا به آمارهای به دست آمده، به عنوان منبعی برای سیاستگذاری و برنامه ریزی علمی، تاکید کرد: تلاش اعضای کمیته اپیدمیولوژی نیز بر این بوده که داده ها با نهایت صحت تهیه شده باشد تا بتوانیم چشم انداز دقیقی به مسوولان ارائه دهیم که قابل استناد باشد و بتواند ما را به تصمیم گیری های درستی هدایت کند.

دکتر میراحمدی زاده گفت: ارزیابی های وزارت بهداشت نیز حاکی از این بوده که داده های آماری مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز از صادقانه ترین داده ها و اطلاعات بوده و بهترین عملکرد را در میان دانشگاه های تیپ یک کشور و کلان شهرها به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش کمیته اپیدمیولوژی ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، میزان بروز روزانه بیماری کرونا از ابتدای همه گیری بیماری در کشور در استان فارس کمتر از متوسط کشوری بوده تا اواخر فروردین ماه که ای بیماری در استان فارس فراتر از متوسط کشور می شود و از ۲۰ اردیبهشت ماه ۹۹ این بیماری در فارس مجددا فروکش میکند و به کمتر از متوسط کشوری می رسد.

همچنین در این گزارش آمده است : به ازای جمعیت ثابت یک میلیون نفری ، تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا در استان فارس همیشه کمتر از متوسط کشور بوده است و اکنون نیز روند کلی مرگ بر اثر کرونا د فارس با شیب ملایم تر از متوسط کشور در حال افزیش است.

این کمیته با ارائه پیشنهادات به منظور کاهش گسترش بیماری در استان فارس گسترش غربالگری ، تست و بررسی در افراد تماس نزدیک ، ادامه دورکاری ، ادامه شیوه آموزش مجازی و از راه دور در مدارس و دانشگاهها ، انجام تست در پرسنل سلامت ، انجام تست و بررسی در تجمعات شامل ادارات، کارخانجات، پادگان ها و...انجام تست و بررسی در دانشجویان و خوابگاه ها را از جمله این پیشنهادات ذکر کرد.

شهرستان های شیراز، مرودشت، آباده، لارستان، اوز، گراش، فسا و جهرم بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس را دارند؛ شمار مبتلایان در این شهرستان‌ها سه رقمی، در ۲۵ شهرستان ۲ رقمی و در شهرستان های خرامه و بختگان تک رقمی است.

طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به  ۸ خرداد  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۵۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده اند. از بین مبتلایان جدید، ۴۱۹ مورد بستری و یک هزار و ۸۳۹ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند،  مجموع بیماران کرونا در کشور به ۱۴۳ هزار و ۸۴۹ نفر رسید. متاسفانه در طول  این مدت  ۶۳ بیمار کرونا  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷ هزار و ۶۲۷ نفر رسید.

  ۵۹ درصد از جان باختگان کرونا در استان فارس مردان و ۴۱درصد زنان بوده اند ، میانگین سنی جانباختگان نیز ۶۵ سال است.بیش از ۹۰ درصد جانباختگان در گروه سنی سالخوردگان و یا دارای بیماری های زمینه ای بوده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها