۹ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83803582
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار ژنرال چینی: امکان حمله به تایوان منتفی نیست

پکن- ایرنا- یک مقام نظامی بلند مرتبه چین می گوید چنانچه راه دیگری برای جلوگیری از استقلال تایوان وجود نداشته باشد چین به تایوان حمله خواهد کرد.

به گزارش ایرنا "لی زوچنگ" رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح چین و عضو کمیسیون مرکزی نظامی این کشور روز جمعه در پکن افزود: اگر امکان اتحاد مجدد مسالمت آمیز میان چین و تایوان از بین برود، نیروهای مسلح و مردم چین و تایوان، تمام اقدامات لازم را برای برطرف کردن قاطعانه هرگونه توطئه و اقدامات جدایی طلبانه انجام خواهند داد.

او تاکید کرد «ما قول نمی دهیم که استفاده از زور را کنار بگذاریم استفاده از زور به عنوان گزینه ای برای انجام ثبات و کنترل اوضاع در تنگه تایوان همچنان محفوظ است».

این ژنرال چینی همچنین یاداوری کرد «تا زمانی که کمترین فرصت برای حل مسالمت آمیز وجود داشته باشد، ما صد برابر تلاش خواهیم کرد».

"ژنرال لی" به نیروهای استقلال طلب و جدایی طلب تایوان به شدت هشدار داد «مسیر استقلال تایوان به بن بست می انجامد هر گونه چالش در مورد این قانون مجازات شدیدی به دنبال خواهد داشت».

از سوی دیگر رئیس دفتر امور تایوان در چین روز جمعه گفت که «یک کشور دو سیستم» و «اتحاد صلح آمیز» بهترین راه برای وحدت چین و تایوان است.

"لیو جییی"  یاداور شد که تلاش های خارج از کشور برای دخالت در «اتحاد مجدد» میان چین و تایوان شکست خواهد خورد.

چین، جزیره  تایوان را که در سال ۱۹۴۹ میلادی در پایان جنگ داخلی از این کشور جدا شد، همچنان بر اساس قانون "اصل یک چین" بخشی از خاک خود می داند مقام های چین و تایوان در سال ۱۹۹۲ میلادی به توافق رسیدند هر اقدامی در این منطقه و در روابط طرفین بر اساس اصل «چین واحد» باشد بر اساس این اصل، ‌چین و تایوان به یک کشور که همان سرزمین مادری است تعلق دارند.

بر اساس اصل "یک چین" هر کشوری که دارای روابط رسمی با پکن است حق ندارد با مقام های تایوانی ملاقات کند اما از زمانی که «تسای اینگ ون» در سال ۱۳۹۴ شمسی به عنوان اولین زن تایوانی از حزب حاکم دموکراتیک ترقی خواه رئیس حکومت تایوان شد، روابط دو سوی تنگه تایوان (چین و تایوان) تیره شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =