اردن بار دیگر الحاق هر بخش از فلسطین را به سرزمین های اشغالی رد کرد

تهران - ایرنا - اردن بار دیگر تاکید کرد که الحاق هر بخشی از خاک سرزمین فلسطین به سرزمین‌های اشغالی توسط رژیم صهیونیستی نپذیرفت و تاکید که این موضوع موجب تنش بین این کشور با رژیم صهیونیستی خواهد شد.

خبرگزاری عمون اردن روز جمعه گزارش داد که این مطلب را " ایمن صفدی " وزیر امور خارجه اردن در تماس روز گذشته با " مایک پمپئو " وزیر امور خارجه آمریکا بیان کرد.  

بر اساس این گزارش وزیر امور خارجه اردن در این گفت و گو به پمپئو گفت: "صلح عادلانه و همه جانبه یک انتخاب استراتژیک برای جهان عرب است و اردن برای دستیابی به آن کار خود را ادامه خواهد داد. "

وی با بیان اینکه موضع اردن رد هرگونه الحاق سرزمین‌های فلسطینی به سرزمین‌های اشغالی است و این موضوع شانس صلح را از بین می‌برد، رسیدن به یک صلح عادلانه و همه جانبه برای امنیت و ثبات منطقه و جهان را ضروری دانست و خواستار تلاش برای آغاز مذاکرات مستقیم و جدی برای حل و فصل مناقشه بر اساس راه حل دو کشور به عنوان تنها راه حل صلح شد.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه اردن، صفدی و پمپئو در این گفت و گوی تلفنی تروریست را تهدید مشترک دو کشور بیان کردند و بر ادامه همکاری و هماهنگی برای انجام اقدامات ضد تروریستی تاکید کردند.

آن‌ها همچنین برای توسعه روابط خوب کنونی و ادامه مشاوره و همکاری برای غلبه بر چالش‌های منطقه تاکید کردند.  

شاه اردن پیش از این در ۲۶ اردیبهشت در گفت و گو با هفته نامه اشپیگل آلمان نیز اعلام کرده بود که اقدام اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک خود، به درگیری بزرگ با اردن خواهد انجامید.

عبدالله دوم در این گفت و گو با اشاره به تلاش‌های مربوط به مذاکرات سازش، طرح دولت واحد (رژیم صهیونیستی) را کاملاً مردود دانست و تأکید کرد که طرح تشکیل دو کشور (فلسطین و رژیم صهیونیستی) تنها راه حلی است که می‌توان آن را پیش برد.

طرح صلح "دونالد ترامپ" که به "معامله قرن" معرفی شده، چند ماه پیش منتشر و موجب خشم فلسطینیان و رد آن از سوی جامعه بین‌المللی شد.

در این طرح، رژیم صهیونیستی مجاز می‌شود تا شهرک‌های کرانه باختری و منطقه راهبردی دره اردن را به سرزمین‌های اشغالی الحاق کند.

رژیم صهیونیستی قصد دارد از ماه آینده میلادی بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را که در جنگ ۱۹۶۷ به اشغال خود درآورده به قلمروه خاکی خود ضمیمه کند.  

برخی کشورهای اروپایی تهدید کرده‌اند که در صورت اجرای تصمیم رژیم اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، اساس روابط خود با تل آویو را تغییر خواهند داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =